Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
1. Po co robić wywiad?
Wywiad daje ogromną szansę na pozyskanie wielu ciekawych i niepowtarzalnych informacji. Oczywiście wymaga od przeprowadzającego rozmowę sporego przygotowania. Ale spójrzcie na przygotowania do wywiadu jak na planowanie wyprawy w nieznane kraje. Bo przecież każdy człowiek jest inny. I taka też będzie każda rozmowa.
2. Do czego służy wywiad?
Wywiad służy przede wszystkim do zdobywania informacji o poglądach, opiniach na różnorodne tematy, stylach życia, postawach – wszystkich kwestiach, które są złożone i nie dałoby się ich przedstawić w liczbowej, zwięzłej formie.
Wywiady dobrze prowadzić z bardziej istotnymi informatorami, osobami, które mogą udzielać kluczowych informacji w danej dziedzinie (np. dyrektor szkoły, liderzy organizacji pozarządowych, burmistrz, uczniowie o szczególnych zainteresowaniach). Jest mniej efektywny od badań sondażowych, jeśli potrzebujemy uzyskać informacje na ten sam temat od większej liczby osób.
3. Dobre strony wywiadu
4. Zagrożenia związane z tą metodą
5. Jak przygotować się do wywiadu?
Uwaga!
Jeżeli wiesz, że twój rozmówca jest osobą nieśmiałą, bądź wyraźnie zauważysz, że peszy go dyktafon. Lepiej schowaj go i sporządź notatki samodzielnie na kartce. Uzyskasz w ten sposób szybciej zaufanie rozmówcy, a co za tym idzie przygotujesz lepszy materiał!
6. Jak przeprowadzić wywiad?
Wyobraźcie sobie, że siedzicie już naprzeciwko swojego rozmówcy. Macie już przygotowany sprzęt i rozłożone przed sobą notatki. I co dalej? Przede wszystkim zadbajcie o przyjazną atmosferę rozmowy. Przedstawcie się. Spróbujcie chwilę porozmawiać na jakiś neutralny temat, np. pogoda czy wystrój wnętrza, w którym się znajdujecie. Jeśli znajdujecie się w kawiarni zaproponujcie rozmówcy ciastko, kawę, itp.
Kiedy już czujecie, że można przejść do przeprowadzania wywiadu, nie zaczynajcie od razu od pytań. Wyjaśnijcie krótko, o czym chcecie rozmawiać i dlaczego ta rozmowa jest dla was ważna (koniecznie! Do czego zostanie użyta!). Dzięki temu osoba, z którą rozmawiacie, poczuje, że naprawdę wam zależy na wywiadzie właśnie z nią a nie kimś innym. Poproście też o zgodę na nagrywanie wywiadu.
Przyszedł już czas na pytania. Jest kilka zasad, o których warto pamiętać zadając pytania podczas wywiadu:
Kiedy już stwierdzicie, że dowiedzieliście się wystarczająco, możecie zakończyć wywiad. Zakończyć rozmowę należy także wtedy, gdy trwa ona za długo, tzn. więcej niż godzinę. Kończąc wywiad także należy pamiętać o kilku rzeczach:
7. O czym jeszcze należy pamiętać?
W czasie przeprowadzania wywiadu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:
8. To także może się przydać:
9. Co po wywiadze?
Jeśli macie nagrany wywiad, należy go spisać, czyli stworzyć jego transkrypcję. Sztuka robienia wywiadów mówi, że należy spisać każde zarejestrowane na dyktafonie słowo. To żmudna praca, ale pozwala na dokładniejszą analizę zebranego materiału.
Zbierzcie w całość spisany wywiad i notatki, które robiliście podczas rozmowy. To wszystko posłuży wam do przygotowania raportu, w którym przedstawicie wyniki wszystkich rozmów i wnioski, jakie się wam nasuwają.
Powodzenia!
(Wykorzystano materiały edukacyjne Centrum Edukacji Obywatelskiej, m.in. z Letniego Laboratorium Liderówka 2011)
Materiał powstał w ramach dofinansowania przyznanego przez Fundację Bre Banku.
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.