Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Internet jest bardzo popularnym źródłem informacji. Po wpisaniu dowolnego hasła do wyszukiwarki otrzymujemy setki wyników – mniej lub bardziej związanych z tym, o co nam chodziło. Jak odróżnić przysłowiowe „ziarna od plew”, czyli źródła wiarygodne od tych mało rzetelnych? Na co należy zwrócić uwagę?
Informację w Internecie może umieszczać każdy: tworząc stronę internetową, umieszczając wpis na blogu, wypowiadając się na forum. Ważne jest, aby przed przekazaniem znalezionej w Internecie informacji, wykorzystaniem jej w pracy czy projekcie, przyjrzeli się źródłu, z którego ona pochodzi. Jakie miejsca w Internecie możemy uznać za wiarygodne? Choć coraz częściej posługujemy się przysłowiami typu: „Ciocia Wikipedia prawdę ci powie…”, to pamiętajmy, że internetowa encyklopedia nie jest 100-procentowo pewnym źródłem wiedzy. Opisy haseł na Wikipedii tworzą internauci, często pozbawione są one przypisów za to zawierają błędy.
Istnieją jednak strony internetowe instytucji cieszących się większym niż Wikipedia autorytetem – np. poczytnych czasopism czy szanowanych organizacji pozarządowych. Adresy internetowe z końcówkami edu, sci.pl, gov to witryny oficjalnie uznawane za naukowe lub rządowe. Z nich warto korzystać w pierwszej kolejności.
Kolejną rzeczą, na którą należy zwracać uwagę szukając informacji w Internecie jest data ich publikacji. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy poszukujemy „świeżych” danych. Należy uważać, by przez nieuwagę nie powołać się na nieaktualne informacje.
Szukając informacji w Internecie lepiej nie ograniczać się do korzystania z jednej strony internetowej. Znalezione dane dobrze jest sprawdzić z tym, co znajduje się na innych stronach internetowych. Jeżeli te same informacje podawane są przez kilka serwisów, to mamy większą pewność, że są one prawdziwe.
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.