Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
1. Czym są Qmamy ?
Qmamy to internetowe gazety tworzone przez młodych i dla młodych, które powstają na platformie mam.media.pl . Umożliwiają redagowanie i umieszczanie w sieci fantastycznych interaktywnych materiałów zawierających obrazy, dźwięki , video oraz linki do stron www. Możesz znaleźć w nich chociażby artykuły kulturalne, wywiady czy informacje z życia szkolnych samorządów. Możesz też stworzyć własnego Qmama z przyjaciółmi lub szkolnymi kolegami.
2. Redakcja
Przed rozpoczęciem prac nad e-gazetą, warto pomyśleć o jej redakcji. Chętnych do tworzenia można szukać wszędzie – wśród znajomych, kolegów ze szkolnej ławy, członków zarządu SU czy też w kole miłośników kotów J Ważne abyście wspólnie określili zasady Waszej współpracy i kształtu podejmowanych działań, tak aby wspólne redagowanie Qmama przynosiło wszystkim mnóstwo radości i satysfakcji.
3. Zakładanie Qmama
Założenie Qmama nie jest skomplikowaną ani czasochłonną sprawą. Po wejściu na stronę mam.media.pl odszukaj zakładkę „Załóż swojego Qmama”. Przekieruje Cię ona do formularza rejestracji konta i zakładania redakcji. Wypełnij go, przeczytaj regulamin i … ciesz się swoim nowym dziennikarskim projektem!
4. Pierwsze kroki
Platforma umożliwiająca redagowanie Qmamów jest czytelna i poruszanie się po niej nie powinno sprawiać większych problemów. Podstawowym zadaniem redaktora jest skompletowanie redakcji. Później możecie już dodawać Wasze artykuły do bazy i tworzyć z nich kolejne numery Qmamów. Warto zapoznać się wcześniej z zakładką „Jak zrobić qmam” by poznać funkcje narzędzi do redagowania.
5. Polepszanie dziennikarskich umiejętności
Tworzenie Qmamów to nie tylko okazja do dzielenia się swoimi pasjami i ważnymi informacjami z życia młodzieżowych społeczności, ale także na rozwijanie swojego warsztatu dziennikarskiego. Jeśli chcesz aby Wasz Qmam był coraz lepszy, poszukajcie w swojej okolicy warsztatów dziennikarskich. Możecie także nawiązać współpracę z lokalną gazetą, telewizją czy rozgłośnią radiową. Dziennikarze mogą okazać się świetnymi sojusznikami i przewodnikami po świecie mediów.
6. Publikacja Qmama
To jak często będą ukazywały się mamy zależy w dużej mierze od Waszego wolnego czasu, zapału i poruszanych tematów. Możecie tworzyć wydania specjalne, poświęcone konkretnym wydarzeniom albo cykliczne (np.: raz na dwa tygodnie, raz na miesiąc), podzielone na stałe rubryki.
7. Promocja
Kiedy Qmam zaistnieje już w wirtualnej rzeczywistości, przychodzi czas na przedstawienie go światu! Linka do numeru można przesyłać znajomym za pomocą komunikatorów, wklejając jako statusy, zamieścić na stronie szkoły. Niezłym sposobem promocji jest także stworzenie fanpage na Facebooku. Wtedy informacja o najświeższym numerze czy zabawnych wypadkach z życia redakcji w szybki sposób ma szansę trafić do naprawdę szerokiego grona odbiorców.
Materiał powstał w ramach dofinansowania przyznanego przez Fundację Bre Banku.
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.