W tym dniu nie trudno usłyszeć na korytarzu francuskojęzycznych wykonawców jak: Joe Dassin, Edith Piaf, Celine Dion, Garou, Zaz czy Sromae. Z daleka czuć woń francuskich rogalików i tradycyjnych naleśników, które cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży. Do tego pyszne śniadanie uczniów, w której królują francuskie potrawy. Wszędzie barwy niebiesko- biało-czerwone. Na ścianach plakaty z charakterystycznymi informacjami o Francji. A uczniowie? Nie ma. Tylko znane osoby ze świata sportu, kultury i historii Francji. Cel - przybliżenie wszystkim uczniom kultury krajów francuskojęzycznych i zachęcenie do nauki języka.

Po pierwsze trzeba przedstawić koncepcję dnia dyrektorowi szkoły, w której impreza ma się odbyć i zebrać grupę chętnych uczniów, najlepiej całą klasę. Po pozytywnej decyzji należy ustalić podstawowe informacje dotyczące miejsca i czasu trwania imprezy oraz atrakcje przewidziane na ten dzień. Warto znaleźć sojusznika poza szkołą, nasz dzień był wspierany merytorycznie przez Ośrodek ALLIANCE FRANÇAISE w Gorzowie Wielkopolskim. Przygotowanie plakatów, strojów i innych rzeczy może trochę zająć, dlatego ważne żeby wystarczająco szybko się za to zabrać. Na koniec nic, tylko świętować.

Inspirację nadesłał Michał Jędrzejczak z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim.

 

zdjęcie: BY Jeau-Luck,

opracował: Hubert Wasielewski

 

Wróć do wszystkich działań