Bardzo dużo energii i wody marnuje się przez nieuwagę. Kiedy się spieszymy łatwo przeoczyć, że nie dokręciliśmy kranu czy nie domknęliśmy okna. Każde takie przeoczenie powoduje zwiększone zużycie energii, większe koszty dla nas, ale i dla środowiska. Możesz to zmienić!

Przeprowadźcie w szkole błyskawiczną akcję zlokalizowania i usunięcia przyczyn marnowania energii i wody. Sprawdźcie, ile źródeł nieodpowiedniego korzystania z tych zasobów jesteście w stanie znaleźć.

Zaangażujcie w swoje działania jak największą ilość uczniów. Ustalcie z dyrekcją szkoły, kiedy możecie przeprowadzić akcję. Uwaga, start! Przebiegnijcie się po szkole i znajdźcie źródła marnowania energii. Zgaście wszystkie niepotrzebnie zapalone światła. Jeśli jest zimno, zamknijcie okna, którymi ucieka niepotrzebnie ciepło. Zakręćcie cieknące krany. Zgłoście woźnemu/-ej niedziałające spłuczki w szkolnych toaletach. Jeśli chcecie zdziałać jeszcze więcej, przygotujcie plakat lub broszurkę z informacją dla uczniów, dlaczego warto oszczędzać energię. Opiszcie też, jak zmniejszyć straty energii w szkole i w domu.

Zdjęcie: CC BY paulinaclement