Większość kosmetyków i środków czystości jest wytwarzana z użyciem składników chemicznych. Z wszystkich tych produktów korzystamy na co dzień. Spróbujcie sobie wyobrazić, z jak dużą ilością chemii spotykacie się każdego dnia. Nie można do końca zbadać, jakie może to mieć skutki dla organizmu człowieka, wiemy jednak, że kosmetyki ekologiczne są produkowane w większości przypadków na bazie naturalnych składników – dlatego mamy pewność, że nie zawierają żadnych zanieczyszczeń, które mogłyby zagrozić naszemu zdrowiu. Sprawdźcie, czy są one dostępne w najbliższym otoczeniu i zachęćcie innych do sięgnięcia właśnie po produkty ekologiczne.

Wyznaczcie obszar, na którym będziecie sprawdzać znajdujące się tam drogerie, następnie podzielcie go na strefy i rozdzielcie je między siebie. Uzbrojeni w notatniki wyruszcie w teren. Postarajcie się odwiedzić jak największą liczbę drogerii: szukajcie uważnie produktów oznakowanych jako ekologiczne. Jeśli nie będziecie mogli ich znaleźć, zapytajcie o pomoc pracowników sklepu. Ze znalezionych informacji stwórzcie jedną listę – możecie ją uzupełnić o produkty, które znajdziecie w Internecie. Poinformujcie innych o rezultatach swoich poszukiwań - może opiszecie swoje badania w artykule i opublikujecie go w lokalnej prasie? A może lepiej umieścić wyniki poszukiwań na facebooku? Może stworzycie ulotkę o tym, dlaczego jest lepiej wybierać kosmetyki i środki czystości oznaczone jako ekologiczne? Wtedy dorzućcie tam informację, gdzie można znaleźć listę takich produktów.

Jak sami widzicie, sposobów na przekazanie zdobytych informacji jest wiele, jednak najlepiej zacząć od ,,własnego” podwórka. Przyklejcie listę ekoproduktów na domowej lodówce i zachęćcie innych domowników do wybierania właśnie ich.

 

Zdjęcie: CC-BY yodisphotography

 

Wróć do wszystkich działań