Gdyby tak zadać naszym rówieśnikom pytanie, z czym kojarzy im się muzeum, pewnie  spora część odpowiedziałaby: z nudą, starociami, nieciekawymi wystawami. Jednak wcale tak nie musi być! Zaprojektujcie niepowtarzalne wirtualne muzeum Waszej miejscowości.

Gdzie założyć muzeum? Wirtualne muzeum możecie zrobić w wielu formach, chociażby w formie fotobloga. Jak ma wyglądać takie muzeum? Zajrzyjcie do Internetu. Tam znajdziecie pomysły na muzea, które mogą was zainspirować do stworzenia własnego projektu. Przykładowe muzea możecie znaleźć tutaj, tutaj i także tu. Co może znaleźć się w wirtualnym muzeum? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musicie zebrać odpowiedni materiał. Poszukajcie w bibliotekach w Waszej okolicy, w tradycyjnych muzeach. Zapytajcie starsze osoby o to, co według nich można by umieścić w takim muzeum. Może okaże się, że babcia czy dziadek mają zachowane stare zdjęcia? Może dowiecie się z nich, jak wyglądała wasza miejscowość dawniej? Nie ograniczajcie się do zdjęć i opisów. Cenne będę np. wywiady z mieszkańcami czy opiekunami zabytków. Ale to, co znajdzie się w muzeum, zależy tylko od Was.

Wirtualne muzeum już powstało? Czas zachęcić innych do jego odwiedzenia. Skontaktujcie się z lokalnymi mediami, umieście info na Facebooku i GG. W szkole zawieście plakat zachęcający do zwiedzenia wirtualnego muzeum. Kto wie, czy Waszego działania nie docenią władze miejscowości?
 

Zdjęcie: CC-BY sillylittleone

 

Wróć do wszystkich działań