Wiele firm produkujących odzież nie przestrzega praw swoich pracowników. Zmusza ich do pracy ponad siły i za bardzo małe wynagrodzenie. A wszystko to dla zysku. Dotyczy to także najbardziej znanych marek. Nie musicie do tego przykładać ręki. Wystarczy, że zaczniecie odpowiedzialnie kupować ubrania. Sprawdźcie też, czy firmy, ubrania najchętniej kupujecie, szanują prawa swoich pracowników.

Wybierzcie kilka ubrań ze swojej szafy i przeczytajcie ich metki. Znajdźcie informacje o koncernach odzieżowych, które je wyprodukowały. Sprawdźcie, czy dana firma odpowiednio dba o swoich pracowników. Prawdziwą kopalnią wiedzy jest Internet. Zapoznajcie się z wynikami badań na ten temat, np. badania "Zróbmy porządek w świecie mody”. Jeśli macie wątpliwość, czy dana firma przestrzega praw pracowników, napiszcie do niej maila z pytaniem, jakie prawa zapewniają swoim pracownikom.

Więcej o problemie łamania praw człowieka w przemyśle odzieżowym przeczytacie na stronach: konsument.pl czy labourbehindthelabel.org. Gdy już trochę rozeznacie się w świecie odpowiedzialnych zakupów, zachęćcie rodzinę i przyjaciół do wyboru tych produktów, których producenci szanują prawa swoich pracowników.

 

Zdjęcie: CC BY youth77

 

Wróć do wszystkich działań