Trudno podjąć działania na terenie szkoły bez uzgodnienia ich z dyrekcją. Jest to jeden z najważniejszych, decydujących o powodzeniu akcji momentów. Taka rozmowa nie zawsze przebiega gładko, warto się do niej odpowiednio przygotować.

 

Co przed rozmową?

1. Burza mózgów. Zastanówcie się, co tak naprawdę chcecie osiągnąć. Spiszcie wszystkie postulaty i potrzeby, o których będziecie rozmawiać z dyrekcją.

2. Przygotujcie mocne argumenty przemawiające za Waszym pomysłem. Pokaże to, że wiecie do czego dążycie.

3. Spróbujcie wyłapać wszystkie zagrożenia, które mogą pojawić się w trakcie realizacji proponowanego działania i poszukajcie możliwych rozwiązań. Bądźcie przygotowani na trudne pytania dotyczące ewentualnych słabych stron projektu.

4. Poszukajcie sojuszników. Wsparcie nauczyciela czy opiekuna koła zainteresowań będzie dla dyrekcji znakiem, że możecie liczyć na pomoc w razie nieprzewidzianych komplikacji.

5. Jeśli kierujecie do dyrekcji prośbę o konkretne zmiany w szkole lub działanie aprobowane przez społeczność uczniowską, to warto pomyśleć o przedstawieniu podpisanej petycji, która udowodni poparcie dla sprawy.

6. Zaplusujecie jeśli przygotujecie wcześniej materiały, które będziecie mogli przedstawić w czasie rozmowy. Nawet zwykła kartka z rozpisanym pomysłem lub prezentacja pokazująca jakiś problem może przekonać o Waszym zaangażowaniu.

7. Nie nastawiajcie się z góry na przegraną. Dobre podejście potrafi działać cuda! smiley

 

A o czym pamiętać w trakcie?

1. Dyrekcja jest Waszym sojusznikiem, nie wrogiem. Jeśli zadaje Wam trudne pytania to nie dlatego, żeby pogrążyć Wasz pomysł, ale żeby móc dokładnie rozważyć wszystkie aspekty sprawy.

2. Zaproponujcie, że będziecie na bieżąco informowali o podjętych działaniach i stanie prac.

3. Uśmiechajcie się! Dyrekcja nie gryzie smiley

4. Wspierajcie się wcześniej przygotowanymi notatkami. To nic złego, pod warunkiem, że będziecie do nich zaglądać tylko od czasu do czasu. Odczytanie wcześniej przygotowanego tekstu nie będzie najlepszym pomysłem.

5. Starajcie się nie denerwować i nie mówić zbyt szybko. Dobrze się przygotowaliście do rozmowy więc nie ma się czego obawiać.

6. Bądźcie elastyczni. Może się okazać, że jakieś punkty działania nie mogą zostać zrealizowane. Nie skreśla to całego projektu – zaproponujcie rozwiązanie alternatywne i starajcie się dojść do kompromisu.

7. Wyeksponujcie najsilniejsze strony działania i najmocniejsze argumenty. Sprecyzujcie cel i przewidywane wyniki. Podkreślcie korzyści płynące z inicjatywy.

8. Określcie sposób współpracy pomiędzy Wami a dyrekcją, przedstawcie swoje potrzeby i wysłuchajcie oczekiwań drugiej strony.

 

Rozmowy z dyrekcją nie zawsze kończą się tak, jakbyśmy tego chcieli. Nie należy się jednak poddawać! W razie niepowodzenia, spotkajcie się raz jeszcze i przeanalizujcie swój projekt pod kątem uwag dyrekcji, dopracujcie braki, przygotujcie alternatywne rozwiązania i… spróbujcie raz jeszcze! Może po drobnym retuszu uzyskacie zgodę na przeprowadzenie akcji. Gdy już się to uda, nie pozostaje Wam nic innego jak DZIAŁAĆ! 

 

Materiał powstał w ramach dofinansowania przyznanego przez Fundację Bre Banku.

Paula Langnerowicz

fot. artykuł CC BY shimpo