Istnieje wiele subkultur młodzieżowych. Jednym tchem można wymienić hipisów, punków, skate’ów i rasta. A także wiele, wiele innych. Każda z tych grup wyróżnia się poglądami, podejściem do świata. Jej przedstawiciele podkreślają swoją przynależność strojem i wyglądem. Przygotujcie imprezę, na której każdy z was będzie prezentować inną subkulturę. Potem zastanówcie się wspólnie, dlaczego inni mogą patrzeć nieprzychylnie na daną grupę. Czy sprawia to dziwaczny strój, słuchana muzyka, a może propagowanie agresywnych zachowań przez członków wybranej subkultury?

Wybierzcie sposób, w jaki podzielicie między siebie subkultury. Może przez losowanie? Ustalcie dzień imprezy. Zacznijcie przygotowania. Przygotujcie stroje charakterystyczne dla danej grupy. Znajdźcie muzykę, jakiej słuchają jej reprezentanci. Wyszukajcie ciekawostek na temat każdej z subkultur, np. gdzie sięgają jej korzenie? Jakie jest podejście do świata jej członków?

Nadszedł dzień imprezy! Zaplanujcie scenę, na której każdy z Was będzie mieć możliwość pokazania zebranych przez siebie materiałów na temat wylosowanej subkultury. Po prezentacjach przeznaczcie trochę czasu na dyskusję. Postawcie sobie pytanie, dlaczego dana subkultura może wzbudzać niechęć innych? Wnioski z dyskusji mogą posłużyć Wam do napisania artykułu do szkolnej gazetki. Na pewno zyska on na atrakcyjności jeśli opatrzycie go niepowtarzalnymi zdjęciami z waszej imprezy.

Zdjęcie: CC-BY mario19-d3236fn

 

Wróć do wszystkich artykułów z działu