Codziennie w telewizji emitowanych jest mnóstwo reklam. Mają one zachęcić widzów do zakupu jakiegoś produktu (np. jogurtu) czy skorzystania z usługi (np. sieci komórkowej). Jednak filmy reklamowe nie tylko pokazują to, co można kupić, ale też prezentują pewną rzeczywistość. Sprawdźcie, jak duży wpływ mają na was spoty reklamowe!

Oglądamy rodzinę jedzącą twarożek na tarasie, mężczyznę, który spryskuje się dezodorantem, a potem skacze ze spadochronu, a także wiele innych krótkich historii. Filmów reklamowych jest wiele i często je widzimy, ale chyba niezbyt często się nad nimi zastanawiamy. Warto pomyśleć – jakie treści i obrazy pojawiają się w reklamach? W jaki sposób i w jakich rolach pojawiają się w reklamach kobiety, a w jakich mężczyźni? Z czego wynika taki sposób prezentowanie postaci? Porozmawiaj o tym ze swoimi przyjaciółmi.

Umów się ze swoimi przyjaciółmi, że każdy obejrzy kilka bloków reklamowych wyświetlanych o różnych porach. Oglądając reklamy zwróćcie uwagę na to jak przedstawiane są w nich kobiety i mężczyźni. Spróbujcie odpowiedzieć sobie na pytania:

  1. Jak wyglądają kobiety w reklamach? Jak wyglądają mężczyźni?
  2. W jakich rolach pojawiają się kobiety, a w jakich mężczyźni?
  3. Co robią kobiety w reklamach? Co robią mężczyźni?
  4. W reklamach jakich produktów występują kobiety, a w jakich mężczyźni?

Spotkaj się ze swoimi przyjaciółmi. Wymieńcie się wnioskami ze swoich obserwacji. Spróbujcie odpowiedzieć na pytania: jaki jest wizerunek kobiet i mężczyzn w reklamie? Dlaczego kobiety i mężczyźni prezentowani są w taki sposób?

Zdjęcie: CC-BY mecart-d30ok72

 

 

Wróć do wszystkich artykułów z działu