W toruńskich, poznańskich, tczewskich, łódzkich, zielonogórskich i słupskich szkołach ponadgimnazjalnych wystartowała VI edycja Programu Stypendialnego Pasjopolis. Projekt jest skierowany do licealistów, którzy przede wszystkim chcą rozwijać swoje pasje. Nabór wniosków ruszył 05 września, zakończy się 02 października. Program jest realizowany przez firmę Apator SA oraz fundację Platon im. Kuby Rumińskiego.

O stypendia mogą ubiegać się wszyscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (w tym: liceów ogólnokształcących i profilowanych, techników, szkół artystycznych i zawodowych) uczących się na terenie wybranych miast.  W sumie na przestrzeni 5 lat udało nam się już wesprzeć blisko 100 osób w rozwoju swoich pasji. W naszych działaniach w ramach PASJOPOLIS staramy się wspierać ludzi młodych, inteligentnych, pasjonatów, niepokornych indywidualistów i cichych geniuszy, którzy często nie mieszczą się w stereotypowym wyobrażeniu o wzorowym uczniu. Szukamy osób, którzy potrafią zarazić nas swoją pasją i przez kolejny rok chcą tę pasję rozwijać. Zdajemy sobie sprawę, że pasji nie da się ocenić w szkolnej, pięciostopniowej skali. Dlatego chcemy pomagać marzeniom, które po prostu często nie mieszczą się w szkolnych statystykach, mówi Janek Świerkowski, koordynator programu.

Program Stypendialny Pasjopolis w 2014 roku został laureatem ogólnopolskiego konkursu na Dobre Stypendia w kategorii Lokalne NGO. Konkurs już od 5 lat jest organizowany przez Fundację Dobrą Sieć oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. To dla nas ogromne wyróżnienie, podkreślające wagę 4 lat naszej wspólnej pracy nad projektem stypendialnym. To również sygnał dla innych organizacji, ze współpraca międzysektorowa, pozwala realizować zróżnicowane i wartościowe programy, które są doceniane na arenie ogólnopolskiej.

Jak otrzymać stypendium?

Zgłoszenia do programu PASJOPOLIS przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną. W zakładce WNIOSEK na stronie www.pasjopolis.pl znajduje się Wniosek o przy­znanie wsparcia w ramach PASJOPOLIS. Wystarczy, że aplikujący opisze nam swoją pasję, wypełniając cztery moduły:

1.       Krótki opis pasji.

2.       Realizacja pasji w ciągu ostatnich trzech lat.

3.       Sposób w jaki przyznane stypendium wpłynie na rozwój pasji.

4.       Pomysł na realizację projektu związanego z pasją.

Pierwsze trzy moduły decydują o przyznaniu 15 Stypendiów Pasjopolis w wysokości 4500 zł (9 miesięcy x 500 zł). Ponieważ dwaj nasi stypendyści będą mieli w trakcie trwania programu okazję na realizację swoich pomysłów w ramach Grantu Pasjopolis, w module czwartym pytamy o pomysły na projekty. Maksymalna wartość wsparcia w ramach projektu to 4 000 zł.

Do formularza należy dołączać pliki w postaci minimum dwóch rekomendacji, referencji itd.  Również obligatoryjnym jest załączenie skanu legitymacji szkolnej. Wnioski przesyłane są drogą elektroniczną, a następnie oceniane przez niezależną Komisję Stypendialną, w skład której wchodzą uznani pedagodzy, przedstawiciele firmy Apator SA i Fundacji Platon. Komisja swoje rekomendacje opiera tylko i wyłącznie na zgodności wniosków z celami i założeniami programu Pasjopolis.

 

Kontakt:

Joanna Gus

@: joanna@fundacjaplaton.org tel. 533 014 283

www.pasjopolis.pl www.facebook.com/Pasjopolis