Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Jesteś właśnie w klasie maturalnej? Uwielbiasz organizować, wychodzić z inicjatywą i zachęcać do działania osoby w Twoim otoczeniu? Jeśli tak, konkurs Talent za Talent organizowany przez Stowarzyszenie Cognitis jest dla Ciebie! Ta inicjatywa umożliwia wyłonienie ciekawych i obiecujących osobowości, charakteryzujących się m.in. zdolnościami przywódczymi, odpowiedzialnością i ambicją. Co roku organizatorzy otrzymują coraz więcej zgłoszeń … zatem teraz czas na Ciebie! Pokaż się światu, zaprezentuj swoje umiejętności i wykorzystają swoją szansę.
Na początku musicie zrobić ten pierwszy krok i wypełnić formularz rejestracyjny. Następnie czeka na Was zadanie indywidualne typu CASE do rozwiązania oraz wypełnienie formularza doświadczeń. To dosyć enigmatyczna część konkursu, rąbka tajemnicy na jej temat uchyliła nam Anna Pręgowska, współorganizatorka konkursu - Zadanie indywidualne typu case jest jednym z ciekawszych elementów konkursu. Uczestnicy mają 2 tygodnie na rozwiązanie złożonego problemu, związanego z rzeczywistą sytuacją, która może przytrafić się osobie działającej w różnych organizacjach. Nie istnieje żadne szablonowe rozwiązanie, liczy się pomysłowość, spójność rozwiązania oraz umiejętność jego uzasadnienia. Problem może być nieco kontrowersyjny, ale przez to jest jeszcze bardziej interesujący!
W etapie II uczestnicy i uczestniczki muszą zmierzyć się Assessment Center i rozmową kwalifikacyjną, jednak nie macie się czym martwić. Czemu? Na te wątpliwości odpowie nam Anna - Uczestnicy nie mają powodów, żeby się obawiać, ponieważ jest to dla nich możliwość spotkania się z sytuacją, która czeka ich w przyszłości. Rozmowy pozwalają nam na bliższe poznanie maturzystów, a także dopytanie o szczegóły ich działalności.
Finalistki i finaliści Talent za talent 2015
III etap konkursu „Talent za talent” kończy się przemówieniem finalistów i finalistek podczas Gali Finałowej połączonej z inspirującymi warsztatami. - Warsztaty są prowadzone przez profesjonalistów. W tej chwili już wiadomo, że Assessment Center poprowadzą pracownicy firmy Deloitte. Są to osoby doświadczone, które mogą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z maturzystami, którzy dopiero szukają swojej życiowej drogi. Przewidziane są także dodatkowe warsztaty, przeprowadzane przy współpracy z Uczelnią Łazarskiego, które będą obejmowały tematykę autoprezentacji - wyjaśnia nasza rozmówczyni.
Z perspektywy uczestniczki
Na pewno zastanawiacie się jak to wszystko wygląda ze strony uczestników i uczestniczek. Czy stres może okazać się zbyt duży? Może rywalizacja Was przerośnie? Więcej o atmosferze, poziomie trudności wykonywanych zadań i ludziach biorących udział w konkursie opowiedziała nam Aleksandra Piątkowska, uczestniczka „Talent za talent” i twórczyni profilu Reggae interview.
Czy udział w konkursie jest trudny?
I tak i nie... Zgłosiłam się do niego zupełnie spontanicznie. W ogóle nie spodziewałam się tego, że zakwalifikuję się dalej, bo chętnych było mnóstwo. Rywalizacji absolutnie nie dało się odczuć, bo wszyscy finaliści byli dla siebie bardzo mili. Zadania nie należały do najłatwiejszych, ale z pewnością wiele osób z nas miało okazję po raz pierwszy w życiu odbyć swoją rozmowę kwalifikacyjną.
Czy zadanie indywidualne w I etapie wymagało dużo pracy?
Zadanie indywidualne to przygotowanie prezentacji na temat przywództwa, roli lidera. Moja prezentacja pokazywała, jak ze zwykłej dziewczyny stałam się liderką. Czy wymaga to dużo pracy? Moim zdaniem tak. Chciałam, aby była to idealna prezentacja, nie chciałam pominąć żadnego szczegółu, a bycie laureatką takiego konkursu wymaga zrobienia jej schludnie, profesjonalnie.
Czy warto wziąć udział w warsztatach? Czy wiedza tam zdobyta przydaje się w codziennym życiu?
Ja osobiście bardzo polecam wzięcie udziału w takich warsztatach. Nauczyliśmy się wielu rzeczy potrzebnych liderom – przede wszystkim doskonałej sztuki autoprezentacji, dużo nowych, dotąd nieznanych nam rzeczy odnośnie przywództwa. Odbyte zadanie, Assesment Center nauczyło nas znalezienia kompromisu pomiędzy grupami. Po raz pierwszy w życiu większość z nas miała możliwość odbycia rozmowy kwalifikacyjnej – mimo delikatnego stresu wiemy już, jak zachowywać się w trakcie takich rozmów podczas poszukiwania pracy.
Czy konkurs w jakiś sposób umożliwił Ci rozwój osobisty?
Będąc początkującą menadżerką, liderką, poprzez udział w konkursie poznałam cechy lidera idealnego, inspirującego swoich współpracowników i podopiecznych do działania. Warsztaty zainspirowały mnie do zmian w moim sposobie kierowania ludźmi, zakończyłam je z refleksją: "Jeśli Twoje działania inspirują innych do tego, żeby marzyć więcej, robić więcej i stawać się lepszym, to jesteś liderem.”
Co z ludźmi poznanymi w czasie Talent za talent?
Finaliści „Talent za talent” to ludzie żądni nowych przygód, pełni zapału do pracy. Każdy z nas był inny, miał odmienne zainteresowania, braliśmy udział w różnorodnych, bardzo ciekawych projektach. Absolutnie nie żałuję udziału w projekcie, bo z niektórymi osobami mam kontakt do dziś.
Czy udział w konkursie pomógł Ci w jakiś sposób dojść do miejsca, w którym znajdujesz się obecnie w swoim życiu?
Przed udziałem w „Talent za Talent” nie wiedziałam jeszcze jakie studia mam wybrać, co chce robić w życiu i czy na pewno zarządzanie to jest coś, co chcę studiować i robić w niedalekiej przyszłości... Wracając z warsztatów byłam już tego pewna.
Uczestnicy i uczestniczki Talent za talent 2015, w niebieskiej sukience Ola Piątkowska
Czy warto wziąć udział?
Konkurs „Talent za talent” to niebywała szansa dla wchodzących dopiero w życie a także już aktywnych społecznie młodych ludzi. Wielowymiarowość konkursu pozwoli Wam na rozwój, a także odkrycie swoich cech osobowości, o których nie mieliście pojęcia. Uczestnictwo w warsztatach Assessment Center i rozmowie kwalifikacyjnej pozwoli na zdobycie nowych doświadczeń, bardzo przydatnych na obecnym rynku pracy. Jakie korzyści daje udział w konkursie według Anny Pręgowskiej? - Dzięki “Talent za talent” uczestnicy mogą spotkać się w gronie najlepszych maturzystów z Polski, poznać osoby podobne do nich - pełne chęci i energii do działania. “Talent za Talent” stwarza również szansę na poznanie z bliska naszego Stowarzyszenia Cognitis oraz środowiska studenckiego. Oczywiście jest to również szansa na atrakcyjne nagrody.
Nie czekaj, zarejestruj się!
Bardzo zachęcamy Was do wzięcia udziału w konkursie „Talent za talent”! To wyjątkowy w Polsce projekt, w ramach którego młodzież nie tylko jest nagradzana za swoją wiedzę, ale także działalność na rzecz społeczeństwa. Jak powiedziała nam Anna Pręgowska, Stowarzyszenie Cognitis składa się z osób aktywnych, które działają i chcą rozwijać siebie oraz ulepszać swoje otoczenie. - Chcemy pokazać młodszym kolegom i koleżankom, że warto wykazywać się inicjatywą , ale przede wszystkim nagrodzić ich za to, co udało im się zrobić dotychczas i zachęcić do dalszego działania. W stu procentach podpisujemy się pod tymi słowami, naprawdę WARTO DZIAŁAĆ I ZMIENIAĆ ŚWIAT NA LEPSZE!
Więcej informacji znajdziecie na www.talentzatalent.pl - zgłoszenia przyjmowane są do 13 marca!
Anna Kotłowska
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.