Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Kiedy ostatnio przyjrzeliście się swojej najbliższej okolicy? Kiedy zwróciliście uwagę na blokowe graffiti, zepsutą ławkę czy zaniedbany ogródek? I przede wszystkim – kiedy ostatnio pomyśleliście, że macie na wygląd i kształt swojej okolicy wpływ?
Jak rozumiecie słowo publicze? – spytała nie tak dawno temu swoich uczniów i uczennice pani Edyta, nauczycielka gimnazjum w Czechowicach-Dziedzicach. Młodzi odpowiedzieli - wspólne, moje, nasze, do naszej dyspozycji, każdy może z tego korzystać, ale też musi o to dbać. Tyle w teorii. A jak w praktyce? Jeszcze lepiej!
235 zespołów uczniów i uczennic z całej Polski pracuje od października nad swoimi projektami w ramach programu „Młody Obywatel” prowadzonego przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej przy wsparciu Fundacji BGK. Tematem przewodnim tegorocznej edycji programu jest przestrzeń lokalna. Młodzi ruszyli więc w teren szukając inspiracji do zmiany!
Młodzi obywatele i obywatelki z gimnazjum w Czechowicach-Dziedzicach
Co by tu z(a)malować?
Podstawą dobrego działania jest oparcie go na faktycznych potrzebach. Wiedzą o tym wspomniani już gimnazjaliści i gimnazjalistki, którzy tak odpowiedzialnie podeszli do tematu przestrzeni publicznych. Zanim więc zabrali się za wymyślanie i planowanie swojego działania, wybrali się na spacer ulicami miasta. Zapytali też swoich szkolnych kolegów i koleżanki o to, co w ich otoczeniu jest najbardziej denerwujące, co frustruje, czego zwyczajnie brak. Miejsca wymagające zmiany zaznaczają na wirtualnej mapie – to pokazuje, jak wiele w mieście można zrobić. I na pewno daje dużo motywacji do działania!
Od rozmów z mieszkańcami i mieszkankami zaczęli także młodzi z Darłowa – uzbrojeni w piękne identyfikatory zdobyli wiele cennych opinii, które pomogły im w podjęciu decyzji co do kształtu działania – przygotują kolorowy, mobilny baner, który będzie upiększał ich miasto. Na ubarwianie przestrzeni zdecydowali się również uczniowie i uczennice szkoły w Bojszowach, którzy przygotowali piękny mural inspirowany bojszowskimi opowieściami ludowymi o połednicach, utopcach i morach!
mural w Bojszowach
Lokalni architekci i architektki
Zmienianie przestrzeni nie musi wiązać się z wielkimi nakładami sił i pieniędzy. Liczy się dobry pomysł, nawet drobna zmiana może wtedy uprzyjemnić życie. Tak jak np. we Włocławku, gdzie młodzi chcą postawić przed szkołą samodzielnie zbudowaną z palet przemysłowych kanapę. Znużonych i pragnących odpoczynku uczniów i uczennice poprowadzi do niej specjalnie namalowana ścieżka. Komfort zapewnią własnoręcznie zrobione poduchy! Na samą myśl o tych wygodach chce mi się uciąć małą drzemkę :)
Co jednak zrobić, jeśli działania nie da się przeprowadzić zupełnie bezkosztowo? Weźcie przykład z lokalnych architektów i architektek z Krotoszyna, którzy znaleźli sojuszników i sponsorów dla pomysłu stworzenia muralu upamiętniającego 600-lecie miasta. Swoje plany przedstawili najpierw Radzie Rodziców, następnie Radzie Osiedla i przedstawicielom władz miasta z wiceburmistrzem i starostą na czele. Z takim wsparciem sukces mają murowany!
identyfikatory zmienniczek z Darłowa
Rozegrajmy okolicę!
Jeśli jeszcze nie wiecie, co moglibyście zmienić w swoim najbliższym otoczeniu, może warto zacząć od dobrego jego poznania? Na przykład w czasie gry terenowej, która pomoże wam odkryć to, co w waszej miejscowości ciekawe i inspirujące. Młodzi obywatele i obywatelki z Nowego Belęcina do zabawy w odkrywanie okolicy wciągnęli absolwentów i absolwentki, rodziców oraz uczniów i uczennice swojej szkoły. 10 zespołów rywalizowało w dwuetapowych rozgrywkach – odpowiadając przez Internet na pytania i pokonując 7,5 km trasę, na której czekały na nich do wykonania ciekawe zadania związane z odwiedzanymi miejscami. Na zakończenie – wspólny posiłek, który jak mało co potrafi zintegrować lokalną społeczność.
Ruch to zdrowie! Wiedzą o tym w Nowym Belęcinie
Wy też możecie zmieniać swoją lokalną przestrzeń!
Inspiracji i praktycznych wskazówek szukajcie w publikacji programu Młody Obywatel „Zmiennicy. Czyli jak młodzi ludzie mogą wpływać na przestrzeń lokalną”. Dowiecie się z niej jak zaplanować grę terenową, zadbać o funkcjonalność i bezpieczeństwo przestrzeni publicznej i upiększyć okolicę uprawiając sztukę miejską.
Do zmiany, gotowi, start!
Paula Langnerowicz
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.