Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Wybory samorządowe to podstawowe narzędzie demokratyczne, które pozwala obywatelom mieć wpływ na nasz kraj. Warto jednak pamiętać o petycjach, których tworzenie i podpisywanie jeszcze nigdy nie było prostsze. Ustawa o petycjach uchwalona w lipcu 2014 r. pozwala na składanie petycji przez Internet, a nowy portal Zmieńmy.to, jest pierwszym w Polsce tego typu serwisem dostosowanym do nowego prawa.
Portal Zmieńmy.to, którego partnerem jest Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, ma na celu realizowanie w praktyce idei społeczeństwa obywatelskiego poprzez tworzenie petycji i głosowanie na inne inicjatywy. – Zachęcamy do działania na rzecz swojej małej ojczyzny, polepszania jakości naszego codziennego życia oraz do aktywnego zabiegania o rozwiązanie ważnych dla nas problemów. Poruszane w serwisie sprawy mogą odnosić się do praktycznie wszystkich dziedzin życia i mieć charakter zarówno lokalny, jak i ogólnopolski – mówi Dariusz Konik, założyciel portalu Zmieńmy.to.
Serwis jest wyposażony w kilka mechanizmów, które mają wspierać starania obywateli, a także skuteczność petycji. Ważną funkcją jest automatyczne i cykliczne wysyłanie petycji do adresata oraz możliwość informowania o postępach akcji na osi czasu petycji. W trosce o komfort pracy adresata, wiadomość e-mail z petycją i najnowszymi podpisami będzie wysyłana pięć razy w trakcie zbierania głosów, czyli co 20% realizacji celu. Dodatkowo, każdy użytkownik na swojej stronie profilowej może obserwować inicjatywy z danej kategorii tematycznej czy lokalizacji i dzięki temu zawsze być na bieżąco np. z petycjami z jego rodzinnego miasta.
Z portalu może korzystać każda osoba fizyczna, ale także aktywne fundacje i stowarzyszenia, dla których przygotowane jest specjalne konto, dzięki któremu możliwe jest tworzenie petycji pod własnym szyldem i dołączenie do grona partnerów serwisu. W ten sposób petycje organizacji pozarządowych zarejestrowanych w serwisie będą szczególnie promowane i wspierane przez portal. W celu nawiązaniu współpracy wystarczy skontaktować się z serwisem pod e-mailem kontakt@zmienmy.to.
Partnerem serwisu Zmieńmy.to jest Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, który na kierunku politologia oferuje specjalizację „Animacja Życia Publicznego”. - Oprócz przedmiotów o charakterze teoretycznym, program studiów przewiduje zaangażowanie studentów w działania społeczne. We współpracy z portalem Zmieńmy.to, studenci będą mieli okazję do praktycznego poznania funkcjonowania sfery publicznej oraz mechanizmów realnej aktywności obywateli – informuje dr hab. Ewa Marciniak, wicedyrektor INP ds. dydaktycznych. - W szczególności zależy nam na kształtowaniu aktywnych postaw wobec rzeczywistości życia publicznego i upowszechniania idei uczestnictwa obywatelskiego – dodaje.
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.