Polska Rada Organizacji Młodzieżowych ogłasza nabór młodzieżowych rad miast i gmin do udziału w długoterminowym projekcie „Youth Power – siła młodzieżowych rad”.

 

Jeśli macie już za sobą pewne doświadczenia, którymi chcecie podzielić się z innymi, pragniecie poznać ciekawych ludzi, zdobyć nową użyteczną wiedzę oraz mieć wpływ nie tylko na lokalną, ale też krajową politykę na rzecz młodzieży – ten projekt jest dla Was!

 

Co to za projekt?

„Youth Power – siła młodzieżowych rad” to projekt realizowany w ramach programu Erasmus+ w sektorze młodzież, w którym weźmie udział 30 młodych liderów z 15 młodzieżowych rad. Przewiduje on organizację 5 spotkań krajowych oraz co najmniej 2 działań lokalnych - debaty z politykami i konsultacji w ramach dialogu usystematyzowanego.

Projekt realizowany jest przez 13 miesięcy, od sierpnia 2014 do września 2015. To w tym czasie Wasza młodzieżowa rad uzyska opiekę naszych ekspertów, przejdzie cykl szkoleń z zakresu debatowania i prowadzenia konsultacji oraz będzie miała okazję wymienić doświadczenia z innymi radami z terenu całej Polski.

Celem projektu jest aktywizacja młodzieży oraz rozwój potencjału działania młodzieżowych rad poprzez wzmocnienie sieci współpracy młodzieżowych samorządów lokalnych na poziomie krajowym.
Chcemy doprowadzić do realizacji obietnic wyborczych przez lokalnych polityków poprzez wymuszenie podpisania postulatów wykreowanych w czasie debat przed wyborami samorządowymi, a tym samym uzyskać realny wpływ na lokalną społeczność oraz zbudować partnerskie relacje między młodzieżą, a władzami.

W ramach projektu zajmiemy się także wykorzystaniem młodzieżowych rad jako narzędzia do prowadzenia konsultacji w ramach dialogu usystematyzowanego w Unii Europejskiej.

 

Chwilowa przygoda, czy długofalowa współpraca?

„Youth Power – siła młodzieżowych rad” to także podłoże pod działalność i rozwój działającego przy PROM Zespołu Stałego ds. młodzieżowych rad, który jest strukturą umożliwiającą włączenie     młodzieżowych rad w bieżące działania PROM, a tym samym ich udział w aktywnym współtworzeniu polityki na rzecz młodzieży na poziomie krajowym.

Więcej informacji o zespole można znaleźć tutaj.

 

Kto może wziąć udział w projekcie?

Do udziału w projekcie zapraszamy wszystkie młodzieżowe rady gmin i miast z terenu Polski. Bezpośredni udział w projekcie weźmie dwóch liderów młodzieżowych z każdej wybranej rady, których zadaniem będzie przekazywanie zdobytej wiedzy oraz realizacja projektu na poziomie lokalnym.

 

Jakie działania przewiduje projekt?

W projekcie przewidujemy realizację pięciu krajowych spotkań młodzieży oraz co najmniej dwóch działań lokalnych prowadzonych przez uczestników - debaty i konsultacji.

Pierwsze spotkanie odbędzie się już w dniach 26-29.09.2014 r. na Mazurach! Poznamy się i zintegrujemy, zajmiemy się analizą środowisk lokalnych uczestników i problemów w nich występujących - poznamy różnice między poszczególnymi gminami i ich wpływ na tryb działania oraz porozmawiamy na temat sposobu współpracy z politykami i władzami  lokalnymi.

Kolejne spotkania dotyczyć będą debatowania  – bo to ono odegra znaczącą rolę w projekcie i wymuszaniu realizacji obietnic wyborczych na lokalnych politykach. Dowiemy się także czym jest dialog usystematyzowany w Unii Europejskiej oraz nauczymy się prowadzić konsultacje w jego ramach. Warto wspomnieć, że co pół roku, osoby które najaktywniej prowadziły konsultacje, wraz z przedstawicielami ministerstw, są zapraszane do udziału w EU Youth Conference w kraju, który aktualnie sprawuje  prezydencję w Radzie UE!

 

Jak zgłosić się do udziału w projekcie?

Wystarczy, że Wasza młodzieżowa rada wypełni formularz dostępny pod poniższym linkiem oraz personalnie wskaże dwie osoby odpowiedzialne za realizację projektu na poziomie lokalnym – to te osoby będą uczestniczyły w pięciu krajowych spotkaniach projektowych.

Młodzieżowe rady zostaną wybrane na podstawie ich motywacji i przynależności terytorialnej, tak by zapewnić możliwie jak największą różnorodność regionów.

Zgłoszenia przyjmujemy do 23:59, 20.09.2014 r.

Formularz zgłoszeniowy 

Czy warto?

Oczywiście, że warto! Udział w projekcie to nie tylko szansa na rozmowę i wymianę doświadczeń z innymi młodzieżowymi radami. To także możliwość zbudowania partnerskich relacji między młodzieżą, a władzami w Waszej gminie/mieście oraz unikatowa możliwość wymuszenia na politykach realizacji ich obietnic wyborczych! To jednak przede wszystkim swoisty awans dla Waszych młodzieżowych rad, które poprzez udział w pracach Zespołu Stałego nie będą działać już tylko lokalnie, lecz także aktywnie współtworzyć politykę na rzecz młodzieży na poziomie krajowym!

 

Więcej informacji na temat projektu udziela Mateusz Czerniga - koordynator Zespołu Stałego ds. młodzieżowych rad PROM: mateusz.czerniga@prom.info.pl