02-03-2013

Dzięki Ambasadorom programu „Młodzież w działaniu” w Polskę ruszyła wystawa „Wolontariat zmienia świat!” przygotowana przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu „Młodzież w działaniu”.

 

Dzięki niej możemy poznać historie ośmiu wolontariuszy i wolontariuszek, którzy wyjechali lub przyjechali do Polski w ramach Akcji 2. Programu „Młodzież w działaniu” Wolontariat Europejski (European Voluntary Service).

Kto może zostać europejskim wolontariuszem?
Każda chętna osoba w wieku od 18 do 30 lat ma szansę wyjechać na wolontariat europejski. Nie ma znaczenia płeć, wyznanie czy orientacja polityczna. Wcześniejsze doświadczenie nie jest też wymagane. Nie trzeba znać języka kraju, do którego chce się wyjechać. Także nikt nie może wymagać od kandydata na wolontariusza świadectw szkolnych, wyników matury czy innych certyfikatów. Liczą się przede wszystkim dobre chęci!

Na jak długo i gdzie można wyjechać?
Za granicą można spędzić od dwóch do dwunastu miesięcy. Na EVS można wyjechać do wszystkich krajów Unii Europejskiej i państw kandydujących, a także do krajów basenu Morza Śródziemnego, Europy Południowo-Wschodniej oraz Europy Wschodniej i Kaukazu. Wybór jest naprawdę szeroki!

Czym zajmuje się taki wolontariusz?
To zależy od rodzaju wolontariatu. Można pracować z osobami niepełnosprawnymi, dziećmi, w bibliotekach, centrach informacji młodzieżowej, instytucjach kulturalnych, czy organizacjach ekologicznych. Tutaj też jest wiele opcji, warto wybrać tę, która najbardziej odpowiada naszym zainteresowaniom. Oprócz pracy w organizacji wolontariusz na specjalnych zajęciach poznaje język kraju, w którym jest. Organizatorzy takiego wolontariatu organizują również wycieczki krajoznawcze. Z pewnością nie można narzekać na nudę!

Co ja będę miał z takiego wolontariatu?
EVS to przede wszystkim wspaniała okazja do poznania nowych języków, kultur, miejsc, a także do nawiązania nowych przyjaźni i zdobycia nowych umiejętności. To idealna forma na spędzenie wakacji, gap yearu, czy innego wolnego czasu. Po takiej wyjątkowej podróży każdy wolontariusz otrzymuje także wzbogacający CV certyfikat Youthpass.

Czy za taki wyjazd się płaci?
Nie. Wolontariusze mają zapewnione pełne wyżywienie i zakwaterowanie, pokryte ubezpieczenie, a także otrzymują kieszonkowe na swoje drobne wydatki. Czasami wolontariusz może zostać poproszony jedynie o pokrycie części kosztów podróży.

Jaką mam pewność, że na miejscu wszystko będzie OK?
Zarówno organizacje wysyłające wolontariuszy, jak i te, które ich przyjmują muszą posiadać specjalne akredytacje. Na wolontariacie nie powinna przytrafić Ci się żadna przykra niespodzianka. Wolontariusze mają zapewnione szkolenie przed, w trakcie i po powrocie z wolontariatu. Wątpliwości można zawsze rozwiać dzięki stałemu kontaktowi ze swoim koordynatorem.

W takim razie chcę jechać! Co mam teraz zrobić?
Zajrzyj na stronę www.mlodziez.org.pl. Tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Wyszukiwarka wolontariatów jest na stronie www.evsdatabase.eu. Do dzieła i powodzenia!

Ambasador programu „Młodzież w działaniu”
Damian Piekut

 

Z wystawą „Wolontariat zmienia świat!” do 8 marca zapoznać można się w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej. Następnie trafi do Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu.