Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Metale niezbędne do produkcji smartfonów i laptopów pochodzą głównie z kopalni na obszarach objętych konfliktami zbrojnymi a ich wydobycie często wiąże się z brutalnym traktowaniem pracowników i łamaniem praw człowieka. Możemy jednak wpłynąć na to, by kupowany przez nas sprzęt był bardziej etyczny.
Coraz trudniej wyobrazić sobie codzienność bez korzystania z telefonu komórkowego, tabletu czy innych sprzętów elektronicznych. Wszystkie te sprzęty działają dzięki cynie, tantalowi, wolframowi i złotu - metalom, których pozyskiwanie bardzo często wiąże się z łamaniem praw człowieka i napędzaniem konfliktów zbrojnych.
Dlaczego? Tłumaczy to kampania Instytutu Globalnej Odpowiedzialności (IGO) Minerały konfliktu: "(...) duża część kopalń kontrolowana jest przez brutalne grupy zbrojne, które wyzyskują pracowników, w tym dzieci, wymuszają od nich haracze i drastycznie łamią prawa człowieka. Dochody ze sprzedaży surowców służą im do zakupu broni i dalszego finansowania konfliktów i działań militarnych.". Ma to miejsce głównie w Afryce, ale także w Azji i Ameryce Południowej. W jakiej sytuacji są pracownicy i pracownice kopalni tych minerałów? Poznajcie historie Bienvenu i Felicite.
Co możemy z tym zrobić? Sami nie powstrzymamy konfliktów zbrojnych, ale możemy wpłynąć na to, że nasze sprzęty będą produkowane w bardziej etyczny sposób. Unia Europejska pracuje właśnie nad przepisami, które będą zmuszały producentów do kontrolowania, skąd pochodzą wykorzystywane przez nich surowce i czy ich zakup nie sponsoruje krwawych konfliktów. IGO apeluje do polskiego Ministra Gospodarki o poparcie projektu Parlamentu Europejskiego, który miałby wprowadzić odpowiednie regulacje w zakresie obowiązku kontroli pochodzenia surowców. Możesz podpisać się pod ich petycją w tej sprawie!
O problemie opowiedz swoim znajomym i rodzinie. Może zdecydujecie się na przygotowanie szkolnej lub lokalnej kampanii informacyjnej w tej sprawie wspólnie z samorządem uczniowskim? Warto również ograniczyć kupowanie nowego sprzętu elektronicznego.
Więcej informacji znajdziesz na stronie kampanii Minerały Konfliktu. Zajrzyj również do artykułów dostępnych na stronie www.globalna.ceo.org.pl, polecamy Wam materiały "Problem z eksportem metali rzadkich z Demokratycznej Republiki Konga" i "Metale rzadkie podstawą nowych techologii". Sprawdź również scenariusz zajęć "Czy Twój telefon może stać się bronią?". Może omówicie to zagadnienie wspólnie z nauczycielem bądź nauczycielką języka angielskiego?
Paula Langnerowicz
na podstawie: www.mineralykonfliktu.pl
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.