10-03-2014

Biorą udział w warsztatach z komunikacji, fotografii, poligrafii, redakcji, dziennikarstwa, edycji oraz składu, a przy okazji świetnie się bawią! O kim mowa? O uczestnikach projektu MAS Media, realizowanego przez Stowarzyszenie wARTko!

 

Od stycznia 2013r. osiemnastoosobowa grupa młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych w Krakowie, Opatowie, Końskich oraz Olkuszu wraz ze swoimi opiekunami bierze udział w projekcie Magazyn Aktywny Społecznie realizowanym przez Stowarzyszenie wARTko wraz z partnerem - Tygodnikiem Podhalańskim.

Na chwilę obecną odbyły się 2 zjazdy, miały one miejsce w krakowskim Hotelu Perła. Na pierwszym spotkaniu młodzi liderzy uczyli się, jak poprawnie rozplanować publikację oraz jak technicznie opracować artykuł, natomiast drugi zjazd poświęcony był tematyce poligrafii oraz fotografii reportażowej.

Do stworzenia projektu zainspirowali nas nasi wolontariusze. Opowiadali o swoich doświadczeniach z pracy w redakcjach gazetek szkolnych, wskazali nam swoje problemy i potrzeby, a my postanowiliśmy nie czekać i od razu zacząć działać - W taki sposób początki przedsięwzięcia komentuje Koordynatorka i zarazem prezeska Stowarzyszenia wARTko - Emilia Glista. 

Mówi także o tym, co projekt może dać młodzieży - Udział w MAS Mediach to konkretne korzyści. Uczniowie poznają tajniki dziennikarstwa obywatelskiego, nauczą się, jak pisać o tematach ważnych dla całej społeczności. Zdobędą wiedzę i umiejętności techniczne, m.in. z zakresu edycji, składu, fotografii reportażowej czy też profesjonalnego przygotowania publikacji do druku. 

Dla opiekunów grup redakcyjnych także został przygotowany specjalny program, który pomoże im zrozumieć potrzeby młodzieży, zachęcać i motywować ją do działania oraz pomagać w lepszej organizacji pracy zespołu. Opiekunowie zespołów redakcyjnych będą mogli nauczyć, jak jeszcze lepiej wykorzystywać swoje indywidualne predyspozycje do pracy pedagogicznej, nie tylko podczas lekcji! - dodaje Emilia.

Jeden z uczestników projektu - Amadeusz Calik z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Olkuszu wypowiada się następująco - Udział w projekcie daje mi szansę rozwoju swoich zainteresowań. Zgłosiłem się z chęcią zdobycia nowej wiedzy z zakresu dziennikarstwa, pracy w grupie, fotografii, składu oraz redagowania tekstu. Mam nadzieję, że trenerzy spełnią moje oczekiwania i ukończę warsztaty napełniony wiedzą i pełen optymizmu!

Barbara Bukowska, 17 letnia uczestniczka z II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich mówi - Biorę udział w warsztatach, bo jestem osobą ciekawską i chciałabym się dowiedzieć jak dziennikarstwo działa „od podszewki”. To naprawdę intrygujące, że w takiej pracy liczy się nie tylko to, co piszemy, ale to jak nasz artykuł wygląda. Zapytana o priorytet dziennikarstwa obywatelskiego odpowiada - Myślę, że dziennikarstwo obywatelskie ma naprawdę wielką moc, gdyż żyjemy w kraju, gdzie panuje wolność słowa. Każdy  z nas może jasno wyrażać swoje poglądy. Mamy do dyspozycji chociażby Internet - naprawdę potężne medium, dzięki któremu, my, szarzy obywatele, mamy szansę dotrzeć do reszty świata. 

Można zauważyć, że udział w projekcie przynosi same korzyści oraz możliwość rozwijania i zdobywania nowych umiejętności. Zachęcamy do stałego śledzenia działalności Stowarzyszenia wARTko oraz projektu MAS Media!

 

 

Andrzej Słodyczka

fot. Stowarzyszenie wARTko