Do końca świata i o jeden dzień dłużej!

Tydzień Edukacji Globalnej #RazemDlaPokoju

W 2016 roku odbędzie się już XVIII edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej. Wydarzenie odbędzie się w tygodniu 14 – 20 listopada pod hasłem „Razem Dla Pokoju”.

 

Czym jest TEG?

TEG to międzynarodowa inicjatywa edukacyjna, która odbywa się w większości krajów europejskich w jednym z tygodni listopada. Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństw w Europie na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach i problemach  globalnych, poprzez intensywne i różnorodne działania skierowane przede wszystkim (ale nie tylko) do dzieci i młodzieży.

Dlaczego w tym roku hasło „Razem dla Pokoju”? Organizatorzy wydarzenia z Grupy Zagranica wyjaśniają:

„Na wybór tego właśnie tematu znacząco wpłynęła globalna sytuacja z tego i ubiegłego roku. 
Przypomnijmy – 2015 rok, a szczególnie druga jego połowa to wydarzenia, o których teraz mówimy jako o europejskim kryzysie postaw obywatelskich wobec sytuacji uchodźców. Trwająca już prawie pięć lat wojna w Syrii, a także inne toczące się na świecie konflikty, zmusiły setki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów i poszukiwania schronienia w innych krajach. 
Dlatego też edukacja na rzecz pokoju wydaje się tym działaniem, które właśnie w ramach TEG powinno zostać zrealizowane i które idealnie wpisuje się w cele i założenia edukacji globalnej. Zachęcamy, by instytucje realizujące działania w tamach TEG skupiły się nie tylko na sytuacji bieżącej związanej z przeciwdziałaniem konfliktom, ale jasno wskazać na przyczyny oraz budować takie działania edukacyjne, które w dłuższej perspektywie pomogą przeciwdziałać takim zjawiskom, jak ubóstwo, nierówności, dyskryminacja, nadmierne wykorzystywanie zasobów, czy konflikty zbrojne.”  

Propozycje aktywności na TEG 2016:

Mając na uwadze kwestie taki jak migracje, uchodźstwo i różnorodność kulturowa proponujemy kilka aktywności, do których podjęcia zapraszamy Was wraz z Waszą klasą, paczką  znajomych, czy z rodzeństwem.

Krok 1 Dowiedzcie się jak najwięcej na temat TEG z dostępnych źródeł, zarówno polskich jak i zagranicznych (tutaj możecie ćwiczyć również kompetencje językowe, np. z języka angielskiego, francuskiego, niemieckiego). Poszukajcie też inspiracji dotyczących tematyki TEG na bieżący rok. Więcej o TEG znajdziesz na stronie www.teg.edu.pl.

Krok 2 Porozmawiajcie z kolegami i koleżankami z klasy oraz nauczycielami i nauczycielkami o pomyśle włączenia się w tegoroczny TEG. Ważne, by wszystkie zainteresowane osoby mogły dowiedzieć się, jakie są cele działania, po co je robicie, a przede wszystkim, by mogły wziąć udział w planowaniu. Do promocji działań mogą posłużyć Wam plakaty do samodzielnego wydruku, które można ściągnąć ze strony internetowej www.teg.edu.pl.

Krok 3 Zorganizujcie burzę pomysłów, w czasie której podsumujecie poszukiwania różnych inspiracji. Jakie mogą to być działania?

·         Zaproszenie ciekawego gościa, który może opowiedzieć o swoich doświadczeniach pracy w tematyce migracyjnej. Może być to osoba z doświadczeniem migracji, osoba zaangażowana w pracę organizacji pozarządowej, wolontariusz bądź wolontariuszka.

·         Pokaz filmu o tematyce migracyjnej/uchodźczej i dyskusja po filmie. Polecamy filmowe opowieści młodych osób z doświadczeniem migracyjnym. Wywiady znajdziesz na stronie projektu “Rozmawiajmy o uchodźcach”.

·         Noc czytania reportaży o tematyce migracyjnej i uchodźczej i dyskusje na temat przeczytanych tekstów.

·         Flash mob - akcja (nierzadko również o charakterze artystycznym) zorganizowana w przestrzeni publicznej.

·         Mini kampania społeczna w przestrzeni wirtualnej – z pewnością macie mnóstwo pomysłów na temat tego, w jaki sposób i jakie media można wykorzystać, by takie działanie przeprowadzić. Odwiedźcie na Facebooku specjalne wydarzenie „Razem Dla Pokoju – TEG 2016” , gdzie możecie informować o planowanych działaniach, wymieniać się informacjami, doświadczeniami oraz przesyłać zaproszenia dla osób z Waszej okolicy. Strona wydarzenia może być również miejscem, w którym pojawią się zdjęcia, filmiki, relacje, krótkie podsumowania tego, co udało się Wam zorganizować.

Krok 4 Zorganizujcie działanie według wcześniej przygotowanego planu. Udokumentujcie je (fotografia, film, relacja pisana). Podzielcie się refleksjami z akcji w lokalnych mediach, na stronie internetowej szkoły czy w mediach społecznościowych. Prześlijcie relację z Waszych aktywności do Grupy Zagranica, organizacji koordynującej działania Tygodnia Edukacji Globalnej w Polsce.

Krok 5 Podsumujcie swoje działania. Zastanówcie się, czy udało Wam się zrealizować Wasz plan, czy osiągnęliście swoje cele, czy działanie sprawiło Wam satysfakcję. Z jakimi wyzwaniami przyszło Wam się zmierzyć, co się udało, co można by poprawić w kolejnym roku? Takie podsumowanie będzie bardzo ważne, dopiero ono pokaże wartość edukacyjną zaplanowanego działania.

Zapraszamy do zamawiania publikacji dla szkół pt. "Rozmawiajmy o uchodźcach. #RazemDlaPokoju" zawierającej materiały edukacyjnewypracowane w ramach projektu "Rozmawiajmy o uchodźcach"! Publikacje są bezpłatne, a koszty przesyłki pokrywa Centrum Edukacji Obywatelskiej. Instrukcję zamawiania publikacji znajdziesz TUTAJ. Zapraszamy!

Mamy nadzieję, że wydarzenia organizowane w ramach tegorocznego Tygodnia Edukacji Globalnej będą dla wszystkich zaproszeniem do rozmów prowadzonych w atmosferze szacunku i wzajemnego zrozumienia, a postawa i wartość bycia „Razem Dla Pokoju” będzie nam towarzyszyła do końca świata i o jeden dzień dłużej! J

 

Materiał powstał w ramach projektu „Rozmawiajmy o uchodźcach”.

Autor: Urszula Bijoś