Dobiegł końca drugi etap projektu "Jestem, więc zmieniam", w ramach którego młodzi ludzie uczą się wpływać na sprawy publiczne i politykę młodzieżową. Po przygotowaniach z pierwszego etapu nadszedł czas na spotkania z reprezentantami i reprezentantkami partii politycznych. 

 

 

Pierwszego dnia uczestnicy i uczestniczki wzięli udział w trzech debatach: "System edukacji w Polsce i Europie", "Bezrobocie i rynek pracy w Polsce" oraz "Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa", które odbyły się w budynku G Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W debatach uczestniczyli politycy i polityczki z 3 ugrupowań politycznych – PO, PIS i Nowoczesna, którym zostały zadane pytania, przygotowane wcześniej przez młodzież biorącą udział w projekcie. Swoją obecnością zaszczycili nas pani poseł Anna Cicholska z partii PIS oraz pan Mariusz Chrapiński z partii Nowoczesna, którzy wzięli udział w debacie o systemie edukacji w Polsce. W drugiej debacie udział wzięli pani poseł Julia Pitera z partii PO, pan poseł Adam Abramowicz z partii PIS oraz pan Piotr Kandyba z partii Nowoczesna. Natomiast w debacie dotyczącej prowadzenia własnego przedsiębiorstwa uczestniczyli pan poseł Adam Abramowicz z PIS oraz pani Marta Zięba - Szklarska właścicielka i CEO w Świat Kadr oraz Interim Manager w projektach międzynarodowych. Wszystkie debaty zostały poprowadzone przez panią Natalię Gorzelnik, współpracująca z Programem Pierwszym Polskiego Radia.

 

 

Drugiego dnia uczestnicy i uczestniczki wzięli udział w grze "Symulacja państwa". Młodzież została podzielona na 5 partii oraz grupę dziennikarzy i dziennikarek. Członkowie i członkinie partii mieli za zadanie wymyślić nazwę oraz opracować, a później zaprezentować programy swoich ugrupowań podczas debaty przedwyborczej. Pracę młodych polityków  i polityczek bacznie obserwowała grupa dziennikarzy i dziennikarek z gazet "Owczarek" i "Youthland Times”, które na bieżąco informowały na grupie na Facebooku pozostałych uczestników i uczestniczki o tym, co działo się w państwie „Youthlandii”. Udział w symulacji debaty przedwyborczej wzięli udział reprezentanci partii „Ekologia i tolerancja”, „Rozwój i Przedsiębiorstwo RiP”, „Dura Lex”, „Youthlandzka Partia Młodych” czy „Liberalna Wolność Obywateli LWO”.

 

 

Ostatniego dnia młodzież uczestniczyła w seminarium „Prawa dziecka w szkole i pracy” prowadzonym przez Anetę Jesionek – Khadka. Uczestnicy i uczestniczki wysłuchali wykładu i zaangażowali się w ćwiczenia warsztatowe. Później nastąpiło oficjalne pożegnanie i zakończenie drugiego etapu projektu.


Wszystkie działania odbyły się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Partnerem projektu jest również Collegium Civitas, patronami medialnymi portalom dlastudenta.pl i działasz.pl. Sponsorem "Jestem, więc zmieniam" jest Piątnica.

 

 

Zobacz więcej zdjęć:

 

 

Youth Human Impact

Sprawdź profil organizacji: 
W kategorii: