Wchodzi w życie nowa ustawa o petycjach, która zobowiązuje adresatów i adresatki takich pism do odpowiedzi w ciągu maksymalnie 3 miesięcy. Jak to będzie działać? Wielu cennych informacji dowiecie się dzięki kampanii "Petycja - Twoje Prawo", której koalicjantem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. 

 

Składanie petycji jest jedną z obywatelskich możliwości monitorowania działań władz i instytucji publicznych. Już w najbliższą niedzielę (06.09) wchodzą w życie zmiany regulujące ten proces. To dla nas szansa na jeszcze efektywniejszy udział w życiu publicznym i wpływanie na różne decyzje podejmowane na różnych szczeblach, od lokalnego do ogólopolskiego. 

 

 

Jakie wymogi musi spełniać petycja? Jakie obowiązki ciążą na jej adresacie bądź adrsesatce? W jakich sprawach można petycje składać? Te informacje znajdziecie w serwisie kampanii "Petycja - Twoje Prawo". Zajrzyjcie koniecznie do zakładki "Materiały do pobrania". Warto odwiedzić także portal Zmieńmy.to, który ułatwia zbieranie podpisów pod petycjami. 

 

Dlaczego warto? Dzięki petycjom macie szanse wpłynąć na decyzje w istotnych dla Was kwestiach oraz pokazać, że Wasze pomysły cieszą się dużym poparciem. Nie wymaga od Was ponoszenia żadnych kosztów a jedynie poświęcenia czasu na jasne i precyzyjne opisanie problemu oraz zebranie głosów wspierających Waszą sprawę. 

 

 

Organizatorami kampanii są Kancelaria Senatu, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Instytut Spraw Publicznych. W skład koalicjantów wchodzą Centrum Edukacji Obywatelskiej, Podkarpackie Centrum Edukacji Prawnej oraz portal Zmieńmy.to.

 

 

 

W kategorii: