28-ego maja Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie zamieniły się w promenadę stoisk, na których uczniowie i nauczyciele prezentowali swoje działania. Było gwarno, kolorowo, bardzo tłoczno. I przede wszystkim – niezwykle inspirująco!

Po raz kolejny młodzi działacze z całej Polski mieli możliwość zaprezentować efekty swojej całorocznej pracy na ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Młodzi ludzie mają niepowtarzalną okazję zainspirować się pomysłami innych, nauczyciele wymienić doświadczeniami z pracy z aktywną młodzieżą. Nie powinien zatem dziwić fakt, że w OPPM’ie uczestniczyło ponad 500 osób – uczniów, nauczycieli, ekspertów, dziennikarzy, specjalnych gości i wolontariuszy. Jedną z zaproszonych była minister edukacji narodowej, Katarzyna Szumilas, która podkreślała istotną rolę prezentowanych projektów w procesie edukacji:  „Projekt edukacyjny jest narzędziem, który przygotowuje młodych ludzi do pracy z dorosłymi. Uczy pracy zespołowej. Uczy przede wszystkim uzgodnienia pewnych poglądów, poszukiwania i dochodzenia do rozwiązania danego problemu, a to jest to, czego najbardziej nam, społeczeństwu polskiemu, potrzeba.”

Jednym ze stoisk, jakie odwiedziła pani minister była prezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19 w Łodzi, którzy już pierwszego czerwca zorganizują warsztaty rękodzielniczo-teatralne, a także będą promować ciekawe zakątki swojego osiedla – wszystko z okazji Światowego Dnia Dziecka. Jak stwierdzili: „Pani minister powiedziała, że zazdrości efektów działań i tego, że mamy dziś dzień wolny od pracy, ale dodała, że z takim zaangażowaniem uczniów, jakie dostrzegła na naszym stoisku, pozostaje tylko życzyć dalszych sukcesów w przyszłości.”

Niezwykłych pomysłów było zdecydowanie więcej! Inną szkołą, która zwróciła na siebie uwagę podczas OPPM było I Prywatne Liceum Ogólnokształcące w Białogardzie. Reprezentanci przylecieli (i to dosłownie!) do Warszawy, by pochwalić się swoim fotoblogiem, na którym opisali i pokazali, co niezwykłego można znaleźć w ich miejscowości. Ale to nie wszystko – wcielili się w rolę detektywów konfrontujących obecne otoczenie miasta z tym z przeszłości prezentując zdjęcia archiwalne i te, które dziś może zrobić każdy. Szkoła działa dopiero od dwóch lat, nic więc dziwnego, że, jak zaznacza nauczycielka  Aleksandra Rutecka, jest to wielki debiut i wielki sukces. Na pytanie, czy planują wrócić za rok, odpowiedzieli, że z całkowitą pewnością znów przylecą.

 

 

Ciekawie było również na stoisku Gimnazjum nr 2 w Bytomiu. Młodzież postanowiła włączyć rodziców w życie szkolne i w ten sposób zaplanowali szereg imprez i inicjatyw integrujących całe szkolne środowisko. Tak przeprowadzili zbiórkę funduszy na cele charytatywne. Innym wydarzeniem, którym chcieli się na OPPM’ie pochwalić, była organizacja wieczoru kabaretowego, który cieszył się bardzo dużą popularnością. Całoroczne zaangażowanie gimnazjalistów doprowadziło do  wprowadzenia reformy w ich samorządzie, co zdecydowanie podniosło poziom działań SU. Takich ludzi potrzeba w całym kraju!

Mało? Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej - Curie w Mińsku Mazowieckim pokazała więcej, tym razem w zakresie edukacji ekologicznej. „Bądź EKO i walcz z szarą energią!” – pod takim hasłem zrealizowali projekt dotyczący szarej energii. Zwracali uwagę na to, ile energii pochłania wyprodukowanie kupowanych przez nas produktów i zachęcali do ponownego wykorzystywania tych, które uznajemy za użyteczne. By sprawdzić działania i nawyki swoich koleżanek i kolegów licealiści przeprowadzili ankietę pt. „Sprawdź, czy jesteś EKO”. Kolejnymi działaniami młodych było przede wszystkim poszerzenie wiedzy uczniów szkoły na temat ekologii.

Kolejnym, bardzo ciekawym stanowiskiem było to, które przygotowali uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i Gimnazjum nr 3 w Bachowicach. Zaprezentowali, jak spędzili miniony rok. A działo się u nich wiele. Największym z wydarzeń, jakie zorganizowali, był szkolny konkurs „Mam Talent” poprzedzony castingiem. W ciągu całego roku przeprowadzali również lekcje poświęcone ważnym Polakom, jak np.: Wisławie Szymborskiej, Janowi Pawłowi II, czy Januszowi Korczakowi. Zapraszali również na wieczorki poetyckie i konkursy recytatorskie. Były też warsztaty rękodzielnicze, warsztaty o samorządności dla najmłodszych i Samorządowy Dzień Wiosny.

 

 

To tylko kilka z prawie 100 prezentacji przedstawionych przez uczniów realizujących projekty w ramach programów CEO. O tym, z jak wielu różnych miejsc przyjechali, można było przekonać się patrząc na mapę Polski znajdującą się na wprost wejścia do Arkad. Każdy zespół przyczepiał do niej przedmioty, które symbolizowały ich miejscowość - od pocztówek, zdjęć i przypinek przez maskotki, czy nawet opakowanie po ketchupie z Włocławka. Wszystkie elementy stworzyły niesamowitą mozaikę, która najlepiej zobrazowała, ile pozytywnej energii płynie od szkolnych aktywistów z całego kraju!

Odwiedzanie stoisk innych zespołów nie było jedyną atrakcją czekającą na młodych ludzi. Wszyscy bardzo chętnie i tłumnie brali udział w specjalnej grze terenowej, która angażowała do działania całe zespoły – zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Jednym z czterech punktów, w którym można było otrzymać zadanie, było stoisko Działasz.pl – portalu dla młodych aktywistów społecznych. Stoiskiem, które cieszyło się powodzeniem był także punkt konsultacji ze specjalistami od promowania projektów, także w Internecie.

Co właściwie dał młodym ludziom i ich opiekunom OPPM? Między innymi możliwość rozmowy z ekspertami związanymi z edukacją, którzy przyglądali się projektom, dzielili się swoim doświadczeniem i inspirowali do kolejnych działań. Z roku na rok pomysły uczniów są coraz ciekawsze – można więc mieć nadzieję, że rosną nam kolejne pokolenia aktywnych obywateli, którzy chcą angażować się w życie swoich lokalnych społeczności i działać na rzecz rozwoju różnych obszarów, od ekologii po edukację obywatelską.

Kolejna Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych już za rok. Co tym razem pokażą młodzi ludzie? Mamy nadzieję, że dadzą z siebie wszystko!

Grzegorz Marusiński, Paula Langnerowicz

Fot. Barbara Pawlik