16-08-2013

Twórczość nie jedno ma imię. W ich przypadku tych imion jest pięć – Anna, Martyna, Anna, Joanna i Łukasz. Są to ludzie Przystanku Twórczość, osoby które współtworzą fundację. Chcecie rozpalić entuzjazm i zarazić się od nich mocą działania? Zobaczcie jak to robią.

Jak i po co?

Osoba odpowiedzialna za całe „zamieszanie” to Ania Olczyk - Grabowska – prezes i założycielka Fundacji Przystanek Twórczość. Na pytanie skąd pomysł na działanie odpowiada: Sama idea wynikła z potrzeby twórczego działania, z naszej wiary, że każdy jest twórczy. Zwłaszcza młodzi ludzie, którzy często sobie tego nie uświadamiają. Zależy nam, żeby ten ich potencjał wydobyć. Żeby uwierzyli we własne możliwości i zaczęli samodzielnie działać.  Ania chce zarażać ludzi do działania. Najpierw zaraziła pozostałą czwórkę Ludzi Przystanku Twórczość, a teraz oni poprzez różne projekty zarażają innych.

Celem fundacji jest wspieranie rozwoju dzieci, młodzieży, a nawet seniorów. Organizacja różnych projektów popycha ludzi do kreatywnego, twórczego działania. Prowadzone są, także przeróżne warsztaty, szkolenia, wernisaże, wykłady, konferencje, festiwale i wiele innych. Przystanek to również miejsce spotkań ludzi o podobnych zainteresowaniach i pasjach, którzy wzajemnie się wspierają, wymieniają doświadczeniami i po prostu tworzą. Przyjrzyjmy się bliżej ich projektom.

 

Twórcze dzieciaki

Są to warsztaty artystyczne dla dzieci, złożone z różnych rodzajów twórczej ekspresji – obraz, słowo, plastyka, ruch. Jest to miejsce do rozwoju ich kreatywności. Z pomocą instruktorów dzieciaki odkrywają otaczającą ich rzeczywistość. Projekt jest skierowany dla dzieci w przedziale 6-10 lat. Do wyboru mamy:

1.  Warsztaty filmowe – dzieci poznają zawody filmowe tj. aktor, scenarzysta. Mogą też zagłębić się w gatunki filmowe i animowane wiersze dla dzieci.
2. Multimedialne czytanki – w myśl „Opowiadanie bajek to sztuka”. Dzieci poznają rzeczywistość z innej perspektywy, połączone jest to z animowaną i ilustrowaną oprawą oraz zabawy plastyczne.
3. Warsztaty teatru lalkowego – dzieci przygotują przedstawienie bajki (gotową bajkę lub wymyśloną przez nich – wybór należy do nich) w konwekcji teatru lalkowego.

 

Małe miasto

Jak sami mówią: Celem projektu jest zainspirowanie młodzieży do aktywnych działań twórczych w taki sposób, by w rezultacie samodzielnie zrealizowała inicjatywy artystyczne w przestrzeni miasta (happeningi, plenerowe wystawy fotografii, twórcze interakcje z mieszkańcami itp.).  Na imprezie prowadzone są warsztaty treningu twórczego i animacji kultury, warsztaty filmu animowanego. Odbywają się, także konkursy i są realizowane najciekawsze pomysły młodzieży. W 2011 roku akcja odbyła się w Olecku. Co mówi prezeska na temat tego wydarzenia? Podczas warsztatów dajemy młodzieży zadania i oczekujemy niestandardowych rozwiązań. Proponujemy im działania, w których uruchomiony zostaje ich potencjał twórczy, zachęcamy do nieschematycznego myślenia. Takim najprostszym przykładem jest ćwiczenie, w którym uczestnicy piszą swoje imiona od tyłu np. „Atram – Marta”. Chodzi o przełamanie codziennych schematów. Działania w mieście też zmierzają do tego, żeby przełamać bariery, schematy wizualne. Żeby nagle w miejscach, które codziennie mijamy i które wydają nam się szare, pojawiło się coś nowego, kolorowego. Zapraszam do lektury całego wywiadu z Anną i Asią na stronie ngo.pl.

 

 

Akademia Animacji

„Od pestki do pomarańczy. Od inspiracji do działania” – to hasło przewodnie tego projektu. Czyż nie jest pełne magii? Kolejny raz Olecko intensywnie pobudza młodych do twórczego działania, między innymi poprzez:

• Warsztaty aktywizujące "FABRYKA INICJATYW – od inspiracji do działania".
• Konkurs dla młodzieży na najlepszy projekt kulturalny. Autorzy najciekawszych pomysłów otrzymają grant w wysokości 1600 zł na realizację pomysłu. Dofinansowanych zostanie 5 najlepszych projektów.
• Szkolenie dla grup, których projekty zostaną dofinansowane.
• Konsultacje młodzieży z animatorami kultury.
• Wytypowanie pięciu opiekunów grup (nauczyciele, instruktorzy, animatorzy).
• Stworzenie bloga i interaktywnej strony internetowej.
• Realizacja projektów przez młodzież.
• Stworzenie filmu dokumentalnego z przebiegu projektu.
• Stworzenie scenariusza zajęć z animacji kultury dla nauczycieli.
• Wydanie folderu z przebiegu projektu.
• Gala podsumowująca projekt (wernisaże, prezentacje, wystawy).

Zachęcamy młodzież licealną i mieszkańców Olecka do włączenia się w ten projekt!

 

Warszawa razy dwa

Jak twórcze wakacje, to tylko w Warszawie. W kinie Alhemia odbyły się niesamowite warsztaty W ŚWIECIE LALKI TEATRALNEJ, a także spektakl oraz projekcja filmu animowanego. Było wiele atrakcji i mnóstwo inspiracji dla dzieci, bo przecież nie ma nic piękniejszego od szczęśliwego dziecka, pochłoniętego zabawą. Rok wcześniej, czyli w 2008 nie zabrakło też czegoś dla miłośników kina – DE MONTAŻ – I WARSZAWSKI PRZEGLĄD FILMÓW DLA MŁODZIEŻY. Impreza podzielona była na dwie części: pierwsza - przegląd filmów profesjonalnych, druga – przegląd i konkurs filmów amatorskich. Tutaj młodzi w wieku 13 - 25 lat mogli popisać się swoimi umiejętnościami filmowymi i podesłać ich autorski projekt. Napłynęły różne prace – z Niemiec, USA czy Kanady. Wygrał film pt. „Marionetki”. W ramach przeglądu można było obejrzeć także filmy, które do kin trafiły dopiero rok później. A może i Ty w końcu się zarazisz od nich, a Twoim przystankiem będzie TWÓRCZOŚĆ?

 

Ania Majcher

korekta: Karolina Onufrowicz

Zdjęcia: Fundacja Przystanek Twórczość - projekt "Miasto - przestrzeń działań twórczych"

 

Już niedługo rusza kolejna edycja projektu Fundacji "Miasto - przestrzeń działań twórczych"! Informacji możecie spodziewać się na Działaszu - zostaliśmy znów patronem medialnym akcji smiley Zainteresowani? Zajrzyjcie na stronę Fundacji Przystanek Twórczość - polecamy Waszej uwadze twórcze publikacje!