Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
29-03-2013
Grupa przebojowych pierwszoklasistów II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie w Gorzowie Wielkopolskim włączyła się w ogólnopolską akcję „Mam haka na raka”. Co z tego wyszło? Po pierwsze…
Marsz
Pierwsza akcja zorganizowana przez Darię, Dominikę, Magdę, Alicję i Bartka, którzy określają siebie Niesporczakami, odbyła się 8 lutego. Ulicami Gorzowa przeszli licealiści oraz zaproszeni gimnazjaliści – organizatorzy doliczyli się około 200 osób. Korowód zwrócił na siebie uwagę przechodniów. Ci, którzy do niego dołączyli, doszli do placu w centrum, gdzie odbyło się przedstawienie obrazujące rozwój czerniaka. W ten sposób Niesporczaki zaistniały w świadomości wielu Gorzowian.
Co robi niesporczak?
Tak naprawdę niesporczak to taki bezkręgowiec, który potrafi przeżyć promieniowanie kosmiczne, wytrzymać 1000 lat bez wody, czy przetrwać w temperaturze do 150°C. Niesporczaki stały się maskotką jednego z gorzowskich oddziałów „Mam haka na raka” właśnie z powodu swojej niesamowitej odporności. Na razie jednak Hakowiczom nie brakuje sił. Magda i Dominika przyznają, że choć akcja jest konkursem, to nawet nie są pewne, co mogą wygrać – natomiast biorąc w niej udział bardzo zaangażowały się w samą ideę uświadamiania ludzi o zagrożeniu nowotworów, co widać po ich rozentuzjazmowanych twarzach. Dlatego razem z resztą grupy przygotowały prelekcję, w której opowiedziały więcej o czerniaku, rówieśnikom ze szkoły.
Prezentacja przygotowana przez Bartka Stasiaka została wzbogacona o komentarze jego koleżanek z Niesporczaków. Aby sprawdzić, ile informacji zapamiętali słuchacze, zorganizowano quiz, a w ramach podsumowania odegrano krótkie przedstawienie. W prelekcji wkrótce wezmą udział również gorzowscy gimnazjaliści, do których wybiorą się Niesporczaki. Chętnie podzielą się swoją wiedzą także z internautami: wystarczy kliknąć tutaj.
Skutecznie? Jak najbardziej!
331 osób zadeklarowało się do porozmawiania z kimś na temat badań profilaktycznych. Dużo więcej dowiedziało się o tym, jak są istotne. Temat złośliwego nowotworu skóry, którym jest czerniak, został nagłośniony. A co wynoszą z udziału w akcji Niesporczaki?
- Interesuję się ogólnie wszystkim, co wiąże się z anatomią, fizjologią i medycyną. – Mówi Magda, która przedstawia się jako przyszła kognitywistka i neurolog. – Poza tym chciałam zacząć działać na rzecz szkoły i społeczeństwa. „Mam haka na raka” okazało się być do tego okazją. Chociaż były chwile słabości, trudno łączyć taką pozaszkolną wiedzę z normalną nauką.
- A ja interesowałam się tematem nowotworów wcześniej, ponieważ znam kogoś, kto ma czerniaka. Mam ogromną satysfakcję z tego, że może uda mi się choć jedną osobę ustrzec od choroby – mówi Dominika.
Dlatego „hakiem” Niesporczaków jest powtarzanie, że lepiej zapobiegać niż leczyć i podpowiadanie, jak można to robić. Licealiści zwracają uwagę na ostrożne opalanie się, ograniczenie solarium, samoobserwację i coroczne badania u dermatologa. Hasło Niesporczaków brzmi: „Miejmy haka na raka – zbadajmy się!”.
Ania Dulny-Leszczyńska
korekta: Karolina Onufrowicz
Zdjęcia: Mikołaj Wilczyński
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.