30 września w ponad 1000 szkołach ruszyliście na wybory. Niemożliwe? A jednak!

Już od 1995 roku Centrum Edukacji Obywatelskiej wspiera młodych ludzi w rozwijaniu postaw demokratycznych. Dzieje się tak dzięki programowi „Młodzi Głosują”, który umożliwia tysiącom polskich uczniów na udział w referendach i wyborach. W tym roku młodzi sprawdzali swoje preferencje polityczne przed wyborami parlamentarnymi.

Jednak Młodzi Głosują to nie tylko prawybory. To także szereg innych, przedwyborczych inicjatyw.

- W trakcie trwania projektu udało nam się zorganizować szereg akcji pro frekwencyjnych oraz debatę z udziałem przedstawicieli aż sześciu partii politycznych – mówi Błażej Papiernik, tegoroczny maturzysta i koordynator akcji w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Dubois w Koszalinie.

Debata z udziałem kandydatów do Sejmu może wydawać się kontrowersyjna. Wszak szkoła powinna być apolityczna. To częsty argument dorosłych uniemożliwiający młodzieży organizowanie  inicjatyw mających poszerzyć ich wiedzę na temat zasad demokracji oraz przybliżyć mechanizmy rządzące wyborami – W szkole nie ma miejsca na agitację wyborczą, trzeba jednak odróżnić ją od działań profrekwencyjnych i edukacji wyborczej – komentuje Błażej. - Młodzież w wieku licealnym czy nawet gimnazjalnym ma juz często wyrobione własne poglądy polityczne i utożsamia się z konkretną partią. Zadaniem szkoły jest działać i promować wybory w taki sposób, aby zachęcić młodzież do wzięcia w nich udziału.        Nie jest to przecież równoznaczne ze wskazywaniem na kogo mają oddać swój głos.

O potrzebie realizowania takich inicjatyw świadczy chociażby frekwencja. W Dubois zagłosowało ponad 60% uczniów, ponad połowa z nich (aż 250 osób) wzięła udział także w debacie. Wydarzenia były żywo komentowane na szkolnych korytarzach, ale także w pokoju nauczycielskim – Nauczyciele sami chcieli oddać swój głos w prawyborach i razem z młodzieżą przysłuchiwali się debacie kandydatów.

Kadra pedagogiczna nie tylko uczestniczyła w wydarzeniach w ramach Młodzi Głosują, ale także wspierała grupę projektową – Ogromnego wsparcia udzielił nam przede wszystkim dyrektor szkoły oraz opiekun samorządu uczniowskiego i nauczyciel wiedzy o społeczeństwie, którzy przekazali nam niezbędne informacje i podzielili się doświadczeniem, które nabyli podczas organizowania podobnych akcji w ubiegłych latach w naszej szkole – mówi Błażej. – Tegoroczne prawybory w Dubois nie były jednorazową akcją, szkoła bierze w nich udział od początku istnienia i będzie zapewne to robić aż do końca. W tej edycji nad akcją pracowało kilkanaście osób, każdy był odpowiedzialny za powierzone mu działanie dzięki czemu wszystko poszło zgodnie z planem. – dodaje.

Można się zastanawiać, co właściwie skłania tysiące młodych ludzi do podejmowania takich inicjatyw. Wielu poważnych naukowców bije na alarm okrzykując młodych pokoleniem egoistów i hedonistów. Bez poglądów, bez ambicji, bez perspektyw. Czy zadali sobie trud rozmowy z uczestnikami Młodzi Głosują takimi jak koordynator akcji z Koszalina? - Do pracy motywowała nas chęć działania na rzecz młodych, którzy powoli wchodzą w świat społeczeństwa obywatelskiego i potrzebują pewnych wskazówek dotyczących ich praw i obowiązków w dorosłym życiu!

Jak to się stało, że w Dubois osiągnęli sukces, nie tylko przekonując szkolną społeczność do udziału w profrekwencyjnych iventach, ale także zyskując aprobatę nauczycieli i dyrekcji? Błażej ma na to swój pogląd - Według mnie musi znaleźć się grupa osób, którym zależy na organizacji takiego przedsięwzięcia. W grupie siła i dorośli zupełnie inaczej podchodzą do spraw, o które walczy większa ilość osób. Warto również znaleźć wsparcie w nauczycielu, który pomoże przy przeprowadzeniu akcji. Jeśli chodzi natomiast o namawianie rówieśników do wzięcia udziału w prawyborach - należy im przede wszystkich uświadomić, że ich głos nie zginie wśród tysiąca innych głosów, ale sam ten jeden tysiąc tworzy. Ich aktywność w wyborach jest bowiem decydowaniem o swoim losie i o swojej przyszłości - jeśli to zrozumieją, zrobią wszystko, by los wziąć we własne ręce. I ostatecznie zagłosują.

Wyniki z Koszalina oraz innych miast możecie już poznać na stronie www.ceo.org.pl!

Paula Langnerowicz