02-04-2014

Pasji i energii mógłby pozazdrościć im niejeden nastolatek. Starsi  mieszkańcy i mieszkanki stolicy, wspierani przez grupę Warszawiacy Międzypokoleniowo, pokazują najlepiej, że od wieku dużo ważniejsze są otwartość i współdziałanie!

 

Najlepsze pomysły na działania biorą się często z obserwacji najbliższego otoczenia. Tak było i w przypadku Warszawiacy Międzypokoleniowo – pełnego energii projektu szóstki stypendystów i stypendystek Choćby dla Własnej Przyszłości.

 

Zróbmy coś razem!

Poznali się kilka miesięcy temu podczas warsztatów organizowanych w ramach stypendium. Jak sami mówią, zdecydowali się aplikować, bo wierzą w moc społecznej aktywności i chcą dzięki niej zmieniać świat na lepsze. Szkolenie wyposażyło ich w narzędzia i wiedzę niezbędne do realizacji projektu, a podobne spojrzenie na świat pozwoliło szybko znaleźć wspólny cel i język. – Starzejemy się, to widać. Coraz większa liczba starszych osób na ulicach już dawno przestała zadziwiać. Niemniej jednak to, co od razu rzuca się w oczy, to brak jakiejkolwiek platformy pomiędzy młodszym i starszym pokoleniem Warszawy. To nas zaniepokoiło, lecz jednocześnie zainspirowało. Tak narodzili się Warszawiacy Międzypokoleniowo.

Idea jest prosta – zachęcić do wspólnego spędzania czasu starszych i młodszych, zorganizować przestrzeń do przełamywania pierwszych lodów i nawiązania kontaktu. Efekty dwóch pierwszych eventów przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów i pokazały, że w międzypokoleniowym gronie można nie tylko wymieniać się doświadczeniami, ale również wspaniale się bawić!

 

Słoikobranie fot. Aleksandra Banaszek

 

Z miłości do przetworów i planszówek

Zaczęło się od Słoikobrania – uczty, w czasie której uczestnicy niezależnie od wieku delektowali się domowymi przetworami i wymieniali kulinarnymi poradami. Trudno opisać przyjemność płynącą z podjadania powideł przy gorącej herbacie i snujących się opowieściach, gdy za oknami zimno i deszcz. Kolejny event, Ograj dziadka, miał już dużo bardziej energetyczny charakter – zdrowa dawka rywalizacji przy grach planszowych i karcianych wyzwoliła mnóstwo emocji i sił do tańca przy rytmach serwowanych przez DJ Janeczkę z Seniors DJs Academy. Chcecie poczuć ten klimat? Zajrzyjcie na fanpage dacingów międzypokoleniowych, których inspiratorką jest Paulina Braun, gość specjalny akcji Ograj Dziadka.

Jak dotychczasowe działania oceniają młodzi i seniorzy? Bardzo pozytywnie! – Uczestnicy obu eventów byli niezwykle pozytywnie nastawieni do naszego pomysłu, o czym może świadczyć ogromna liczba przyniesionych na spotkanie własnej roboty weków oraz niesamowite zaangażowanie osób starszych nie tylko w gry planszowe, szachy i karty, ale również wywijanie na parkiecie do samego końca. Ponadto nasza strona na facebooku cieszy się całkiem niezłą popularnością, a pochwał słownych tudzież pisemnych odnośnie naszego przedsięwzięcia z każdej strony jest bez liku. Bardzo dziękujemy za wsparcie!!!

O tym, jak wiele inspiracji i pozytywnych emocji wyzwala się podczas międzypokoleniowych spotkań będziecie mogli przekonać się sami podczas trzeciego, ostatniego już eventu projektu. Jako patron medialny przedsięwzięcia zapraszamy Was serdecznie na Finisaż, który odbędzie się już w najbliższą niedzielę (6 kwietnia) w klubo-kawiarni Solec 44. O czym marzyli obecni seniorzy i seniorki? Czy ich wyobrażenia o przyszłości mocno różnią się od Waszych? Dowiecie się na Finisażu. Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie na Facebooku

 

Ograj dziadka

 

Starsi i młodsi – łączmy się!  

- Liczymy na to, że dzięki tego rodzaju inicjatywom jak Warszawiacy Międzypokoleniowo, bariera pomiędzy młodszym i starszym pokoleniem, choć może całkowicie nie zniknie, to przynajmniej znacząco zmaleje. Wierzymy również, że dzięki projektowi warszawiacy spojrzą z zupełnie innej perspektywy na starość i tak samo jak nasza grupa projektowa zdadzą sobie sprawę z tego, że niezależnie od wieku wszyscy mamy wiele wspólnego, a przebywanie w międzypokoleniowym towarzystwie jest naprawdę miłą odskocznią od codziennej rutyny – mówią młodzi aktywiści. Projekt dał im nie tylko mnóstwo wiedzy i doświadczenia w zakresie realizacji projektów, ale także przekonanie, że każdy może dać coś od siebie drugiej osobie, niezależnie od wieku. – Chcielibyśmy również połączyć siły i międzypokoleniowo stworzyć coś, co przetrwa na wieki, a w przyszłości będzie przykładem ponadczasowych wartości dla kolejnych pokoleń.

Nie mamy wątpliwości, że przy takiej dawce różnych doświadczeń, pomysłów i energii wyjdzie z tego coś niesamowitego!

 

Paula Langnerowicz

fot. Aleksandra Banaszek

 

W kategorii: