01-03-2013

Nieustannie, szczególnie w krajach za naszą wschodnią granicą dochodzi do łamania Praw Człowieka. Właśnie dlatego Stowarzyszenie Projekt: Polska w 2012 roku już po raz czwarty zorganizowało Lampiony Wolności.

 

Słowo o organizatorze

Projekt: Polska jest to stowarzyszenie dla ludzi, którzy chcą uczestniczyć w życiu społecznym, pragną budować otwartą Polskę i są gotowi do szybkiej jej modernizacji. Dają szansę młodym uczestniczenia w życiu publicznym. Stowarzyszenie stawia na Europę, liberalizm i cyfryzację, dlatego na swoim koncie ma m.in. projekt „Unia bez barier”, którego celem jest zniesienie przeszkód jakie napotykamy w kontaktach Polska – Europa (dotyczy to m.in. uznawania polskich klasyfikacji i dyplomów wyższych uczelni na arenie międzynarodowej).

Co działo się wcześniej
10 grudnia 2009, przy współpracy z Wyższą Szkołą Europejską im. ks. Józefa Tischnera, stowarzyszenie po raz pierwszy zorganizowało akcję Lampiony Wolności na krakowskich Błoniach i w Poznaniu. Na lampionach zostały wypisane nazwiska osób represjonowanych w okresie PRL oraz współcześnie w krajach niedemokratycznych. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mediów oraz osób uczestniczących w evencie. Rok później, 11 grudnia 2010 w wydarzeniu uczestniczyło już prawie trzysta osób, a w 2011 akcja cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem, uczestniczyło w niej około 10 tysięcy osób!

Podstawa prawna, a Lampiony Wolności
Podstawą uregulowań w zakresie sprzeciwu wobec łamania Praw Człowieka jest uchwalony w roku 1966 Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych. W jego postanowieniach odnajdziemy podstawowe prawa i wolności człowieka. Nakłada on pewne zobowiązania na Państwa wobec jego obywateli. Dokument ma charakter wiążący. Oznacza to, że został on przedłożony i otwarty do ratyfikacji, a państwa go przyjmujące zobowiązały się do przestrzegania jego postanowień na swoich terytoriach. Składa się on z pięciu części. W części czwartej powołano Komitet Praw Człowieka, który stoi na straży przestrzegania jego postanowień. Organizacja Projekt: Polska w myśl tych założeń organizuje Lampiony Wolności. Podobne działania podejmuje organizacja Amnesty International poprzez organizowanie Maratonu Pisania Listów.

Tydzień Wolności  2012
W ciągu tygodnia (1-8.12.2012) Projekt: Polska zorganizował panele dyskusyjne oraz warsztaty, by przybliżyć problem łamania praw człowieka : „W tym roku chcemy przede wszystkim skupić się na przesłaniu, jakie kryje się za ideą Lampionów. Wypuścimy je w powietrze w dwóch przygranicznych miejscowościach: Kuźnicy Białostockiej i Przemyślu” - mówi Patrycja Czerwińska z Projektu: Polska. Słowa nie zostały rzucone na wiatr, 8 grudnia specjalnie w Kuźnicy i Przemyślu wypuszczono na granicy z Białorusią i Ukrainą setki papierowych lampionów, które miały skłonić obserwujących do refleksji nad łamaniem Praw Człowieka. To był gest solidarności z represjonowanymi działaczami opozycji na Białorusi i Ukrainie. Wcześniej, 5 grudnia w Krakowie odbył się pokaz filmów : „Cienie władzy” i „Europejski bal”, a dzień później debata pod hasłem: „Ukraina. Czy robienie rewolucji ma jeszcze jakiś sens?”, którą poprowadził Błażej Strzelczyk z Gazety Wyborczej.

W przyszłym roku puszczanie Lampionów Wolności odbędzie się po raz piąty. Może warto dołączyć i zamanifestować swój sprzeciw? Zróbmy coś dla świata i powiedzmy stanowcze NIE łamaniu praw człowieka! Czekamy na Ciebie w grudniu!

 

Anna Majcher
Fot. Paweł Miecznik