Tegoroczny festiwal gatunkowy w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie oficjalnie rozpoczęli debiutanci w dziedzinie fantastyki. Mikołaj Manicki, Bartłomiej Grubich, Konrad Knapek i Maciej Kaźmierczak wspólnie szukali odpowiedzi na pytanie "Czy fantastyka to poważna literatura?".

20. maja prof. dr hab. Antoni Smuszkiewicz wyjaśniał czym jest szeroko rozumiana fantastyka jako gatunek literacki.

Piękna pogoda, dużo ruchu i świetna zabawa - turniej quidditch okazał się strzałem w dziesiątkę. Dziękujemy Gimnazjum nr 2 w Kutnie, trenerom (Karolinie Kociurskiej Tomczak, Przemysławowi Kubickiemu, Marzannie Kroczek, Mariuszowi Baranowskiemu), sędziemu głównemu Jerzemu Wyroślakowi oraz zawodnikom za niesamowite emocje!

Już na spokojnie, ale z dużą dawką humoru oraz interesujących pytań i odpowiedzi, odbyło się spotkanie z Jarosławem Grzędowiczem i Mają Lidią Kossakowską. Dziękujemy Maciejowi Walczakowi za profesjonalne prowadzenie rozmowy.

Na zakończenie piątkowych wydarzeń - eksperymentalna uczta muzyczna - koncert duetu Backspace.

Sobota to ciąg wielu wydarzeń, atrakcji i ogromna dawka pozytywnej energii. Przed biblioteką trwały rozgrywki w gry planszowe, tworzenie muralu na żywo i zabawy dla dzieci. W środku odbywały się prelekcje Płockiego Klubu Fantastyki, pojawiła się wystawa modeli Star Wars, można było spróbować swoich sił w klasycznych i współczesnych grach komputerowych (za co dziękujemy lokalowi Game Over). Ciekawymi wydarzeniami były też: konkurs cosplay, w którym nagrodzono Garretta Hawke'a, Corvo i Thorina Dębową Tarczę oraz spotkanie z Adrianem Gruszczyńskim - właścicielem studia TattooZone. 

Niedziela to dalszy ciąg rozgrywek w gry planszowe, strzelanie z łuku oraz turniej w Heroes of Might and Magic 3 (który mimo zaciętej rozgrywki musi zostać dokończony w innym terminie). Zwieńczeniem Kutnowskich Dni Fantastyki było spotkanie z Jackiem Piekarą oraz wręczenie nagród w konkursie na opowiadanie. Z 76 nadesłanych prac nagrodzono: 

W I kategorii wiekowej nie przyznano I i III nagrody. Dwie II nagrody ex aequo w wys. 400 zł otrzymały: Aleksandra Hakało, za opowiadanie "Pióra na wierzbie" oraz Julia Wojtczak, za opowiadanie "Wędrówka Mistiego".

W II kategorii wiekowej przyznano dwa równorzędne wyróżnienia w wys. 200 zł: Nina Wilczyńska, za opowiadanie "Terra Incognita" oraz Alicja Żurowska, za opowiadanie "Ogrodnik". 

III nagroda w wys. 300 zł - Robert Fabjański, za opowiadanie "Podłość gadzia nie zna granic"

II nagroda w wys. 600 zł - Kamila Leciejewska, za opowiadanie "Róże hrabiego Piotra"

I nagroda w wys. 1000 zł - Katarzyna Karolina Krępeć, za opowiadanie "Złota róża"

Ogólna frekwencja Kutnowskich Dni Fantastyki wyniosła 927 osób. Cały zespół biblioteki serdecznie dziękuje naszym partnerom, sponsorom, mediom oraz wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie.