03-01-2014

Rok 2013 odchodzi w przeszłość. Przed nami ten długo wyczekiwany Nowy, lepszy, bardziej owocny, pracowitszy - przynajmniej w zamierzeniach.

 

Korzystając z tego, że przełom lat sprzyja podsumowywaniu tego co było i pozwala na snucie planów dotyczących przyszłości, zdecydowałam się zmusić do „końcoworocznej spowiedzi” niektórych z polskich aktywistów i aktywistki. A była to spowiedź nietypowa, bo oparta nie na mówieniu o porażkach, a wręcz przeciwnie - na dzieleniu się sukcesami, relacjonowaniu działań, które udało się zrealizować. Jak wypadli? Czego dokonali? Przekonajcie się sami! 

Przeczytacie między innymi o: wystąpieniu na TedxYouth, 2 paletach Frugo, Ekipie Świętego Mikołaja, wymianach międzynarodowych, dziennikarstwie młodzieżowym, czytaniu książek dla dzieci w bibliotece i wielu, wielu innych rzeczach. Moimi rozmówcami byli: Michał Tuszyński- Sikora, Magdalena Sobczuk, Katarzyna Mnich, Karolina Sobczuk, Tomek Racławski, Bartosz Urbański oraz Karolina Kochlewska.

 

Michał Tuszyński-Sikora 

Zrobione! Rok 2013 był dla mnie czasem bardzo pracowitym. Tak to już bywa, że angażując się w akcje prospołeczne, stajemy się z czasem coraz bardziej ,,uzależnieni" od podejmowania aktywności. W mijającym roku wraz z grupą znajomych zrealizowaliśmy ogólnopolski projekt Tydzień Młodych Aktywnych, który odbywał się we wrześniu na Pomorzu Środkowym. Stanowił on krajowe forum organizacji młodzieżowych, na które zjechali się młodzi aktywiści z całej Polski - od Cieszyna do Szczecina. W czasie tygodniowej konferencji dyskutowaliśmy o polskiej polityce młodzieżowej, naszych doświadczeniach, możliwościach współpracy i planach na przyszłość. Było to niesamowicie inspirujące doświadczenie zarówno dla uczestników, jak i nas - organizatorów. Drugim istotnym działaniem było utworzenie i rejestracja Fundacji Instytut Aktywizacji Społeczeństwa Obywatelskiego, mającej angażować ludzi młodych w działania społeczne. Równie cennym doświadczeniem była dla mnie współorganizacja przez IASO jako partnera merytorycznego ogólnopolskiej Konferencji Rad Młodzieżowych w Nysie

Do zrobienia! Tak to już jest, że aktywni żyją ciekawiej... i intensywniej. W związku z tym plany na przyszły rok już kiełkują, wśród nich z pewnością nadrzędne miejsce zajmie organizacja II Tygodnia Młodych Aktywnych.

 

Magdalena Sobczuk

Zrobione! Rok 2013 był dla mnie czasem zmian i refleksji z powodu ukończenia liceum i rozpoczęcia studiów. Za swój największy sukces uważam wystąpienie na konferencji TEDxYouth@CzwartekHill, które było podsumowaniem całej mojej działalności społecznej. Drugą bardzo ważną inicjatywą było zorganizowanie polsko-izraelskiej wymiany międzynarodowej „Through the window”. Był to pierwszy projekt, który koordynowałam w moim rodzinnym mieście. Dzięki temu w pewien sposób odkryłam je na nowo. Był to również pierwszy w historii projekt, w którym młodzież z Izraela przyjechała do Polski bez ochrony rządowej. W maju brałam udział w Symulacji Obrad Europejskiego Parlamentu Młodzieży, gdzie zdobyłam tytuł „Najlepszego mówcy”. Do swoich sukcesów roku mogę zaliczyć także bycie prelegentką na konferencji „Od samorządu szkolnego do samorządu lokalnego”, podczas której miałam okazję wygłosić dwudziestominutowe przemówienie zatytułowane „Moja droga do samorządności” skierowane do przedstawicieli SU z całego województwa lubelskiego.

Do zrobienia! W nowym roku chciałabym stworzyć i zrealizować kampanię społeczną!

 

Katarzyna Mnich

Zrobione! Prawie każdy w ostatni dzień roku planuje zmiany w swoim życiu, postanawia dokonać wielu różnych rzeczy... ale nie ja. W 2013 roku koncentrowałam się nadal na tym samym, co w poprzednich latach - a mianowicie na ludziach. Już od stycznia działałam jako wolontariusz: zaczęło się od świątecznego występu z niepełnosprawnymi dziećmi, następnie w miejskiej bibliotece miała miejsce akcja "Cała Rada czyta dzieciom". Spotkania te odbyły się parę razy w roku i sprawiły niemałą radość najmłodszym. Oczywiście tradycyjnie kwestowałam jako wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a jako członek Młodzieżowej Rady Miasta aktywnie działałam na polu rozrywki dla mieszkańców. We wrześniu współorganizowałam koncert charytatywny, z którego datki zostały przeznaczone dla chorej dziewczynki (gwiazdą wieczoru był Filip Mettler, finalista programu X-Factor). 

Do zrobienia! Dzięki takim doświadczeniom wierzę, że w następnym roku uda mi się zrobić jeszcze więcej i mam nadzieję, że nadal będę mogła się samorealizować. 

 

Karolina Sobczuk

Zrobione! W 2013 roku byłam uczestniczką szeregu projektów młodzieżowych. W mojej pamięci szczególnie zapisała się wymiana polsko - izraelska "Through the window". Pozytywne były także projekty integrujące młodzież z całego kraju: "Tydzień Młodych Aktywnych" oraz "Konferencja Rad Młodzieżowych". Każdy z nich przyniósł ze sobą sporą dawkę inspiracji. Brałam także udział w szkoleniu młodych liderów Centrum Edukacji Obywatelskiej - "Liderówka" (niezapomniane doświadczenie!). Ludzie, których tam poznałam i działania jakie wspólnie podejmowaliśmy bardzo wpłynęły na moją dalszą aktywność. Dołączyłam do programu MiM- Media i Młodzież, gdzie jestem twórcą nowopowstającego działu "Aktywista". Za największe osiągnięcie tego roku uważam pozytywną decyzję o dofinansowaniu współtworzonego przeze mnie projektu akcji 5.1 Programu "Młodzież w działaniu".

Do zrobienia! Wspomniany wyżej projekt to sukces mijającego roku oraz plan na nadchodzący 2014, ponieważ "Miasto negocjacji" już wkrótce! 

 

Tomek Racławski

Zrobione! Pod względem aktywistycznym kończący się 2013 rok był dla mnie świetnym okresem. Swoje największe przedsięwzięcie rozpocząłem już w styczniu - razem z przyjaciółmi: Joanną Piętą, Martyną Strojek, Dominiką Żółtek i Weroniką Biernacką powołałem do życia nieformalną grupę Projekt Spontan, która oferuje młodzieży w moim rodzinnym Jaśle alternatywne formy spędzania wolnego czasu. Jako Projekt Spontan do tej pory zorganizowaliśmy 12 akcji- wszystkie można zobaczyć na naszym Facebooku. Jedną z pierwszych był własny Harlem Shake zgłoszony do konkursu Frugo. Zostaliśmy jego laureatami, dzięki czemu osoby znajdujące się na filmie otrzymały łącznie 3896 butelek napoju! Mogę z przekonaniem powiedzieć, że odebrać dwie palety soku jest bardzo miłym doświadczeniem. W październiku razem z Karoliną Kochlewską, Karoliną Sobczuk i Dominiką Żółtek złożyłem wniosek o grant w ramach programu “Młodzież w działaniu”.

Do zrobienia! Wiosek rozpatrzony pozytywnie, dlatego pierwsze półrocze nadchodzącego 2014 roku zamierzam poświęcić na przygotowanie i realizację nowego projektu. Co to będzie? Już niedługo więcej informacji, mam nadzieję, że również na “Działaszu”!
 

 

Bartosz Urbański

Zrobione! Rok 2013 z pewnością okazał się wielkim sukcesem dla mediów młodzieżowych. Wiele kolorytu w tej materii dodał projekt "Media i Młodzież". Inicjatorzy projektu dali niepowtarzalną możliwość nauki osobom, dla których dziennikarstwo przybierało formę pasji i szło niekoniecznie w parze z doświadczeniem. Pracując nad projektem udowodniliśmy, że zaangażowanie, uśmiech i otwartość na drugą osobę mogą być doskonałym punktem zaczepienia dla Czytelników. Projekt przez 7 miesięcy działania zgromadził wiele osób z całej Polski, które swoim potencjałem i własnymi cechami osobistymi ubarwiły go nadając mu „cech ludzkich”. Udowadniamy, że można tworzyć coś ciekawego bez nadęcia, bez odruchów robota i przede wszystkim ciesząc się każdego dnia z nowych celów i osiągnięć.

Do zrobienia! Rok 2014 będzie okresem dalszej ciężkiej pracy, a już na początku postaramy się wszystkich zaskoczyć - znów pozytywnie, tym razem czymś co tajemniczo nazywa się MiMatami. Więcej niebawem.

 

Karolina Kochlewska

Zrobione! Rok 2013 był rokiem sukcesów. Wiele osiągnięć szkolnych, warszawskich i ogólnopolskich. V-ce Mistrzostwo Polski Debat Oksfordzkich w Poznaniu, koniec projektu „Samorząd – włącz się” , udział w szkoleniach i własne projekty. W tym roku mogłam współpracować z fundacją Centrum Edukacji Obywatelskich na dwóch płaszczyznach – jako uczestniczka organizowanego przez nich szkolenia „Liderówka” i wolontariusz akcji „Samorządy  mają głos”. Dostałam również laureatką stypendium Choćby Dla Własnej Przyszłości (CHDWP), dzięki któremu przechodzę szkolenie z zarządzania projektami. Za największy sukces tego roku uważam projekt „Śpiewam, bo muszę”. Dzięki fundacji „Nowe Media” dostaliśmy dofinansowanie z miasta stołecznego warszawy na zorganizowanie warsztatów muzycznych i koncertu dla młodych muzyków, w działania zaangażowała się fundacja „Okularnicy” im. Agnieszki Osieckiej, której twórczość była tematem przewodnim. Na koniec roku świąteczna akcja „Ekipa Świętego Mikołaja”, dzięki której około 1900 najuboższych dzieci w stolicy dostało prezenty.

Do zrobienia! A co w 2014 roku? II edycja „Śpiewam, bo muszę”, projekt z CHDWP, ogólnopolski projekt finansowany przez „Młodzież w Działaniu”. Zbyt wiele się nie zmieni, nowe działania, ludzie i praca nad tym, aby chciało się chcieć. 

 

A jak wyglądały Wasze sukcesy w minionym roku? Jakie macie plany na 2014? Podzielcie się z nami swoimi osiągnięciami i postanowieniami na Facebookusmiley

 

Katarzyna Rumik

fot. artykuł i miniatura CC BY Social Disaster

slider CC BY-NC nataliej 

zdjęcia aktywistów i aktywistek pochodzą z ich archiwów prywatnych