Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Dzięki projektowi "Jestem, więc zmieniam" możecie wpływać na swoje otoczenie i konfrontować swoją wizję rozwiązań problemów młodzieży z politykami i polityczkami oraz przedstawicielami i przedstawicielkami instytucji publicznych. Rekrutacja do projektu trwa do 21 listopada.
Coraz więcej młodych ludzi w Polsce przestaje interesować się polityką. Jak donosi ostatni sondaż CBOS, uczniowie i uczennice ostatnich klas szkół ponadgimnazjalych aż w 72 proc. nie potrafią sprecyzować swoich poglądów politycznych. W większości krytycznie postrzegają oni działanie polskiego systemu demokracji (70 proc.). Uczniowie i uczennice uważają, że rząd nie liczy się z opinią obywateli i obywatelek, a politycy i polityczki działają jedynie na swoją korzyść. Ponadto, młodzież w 75 proc. jest przekonana, że sytuacja w Polsce zmierza w złym kierunku. Jedynie co dziesiąty uczeń/uczennica (11 proc.) deklaruje zainteresowanie polityką, natomiast 32 proc. uczniów i uczennic mówi, że śledzi tylko najważniejsze wydarzenia w kraju, a 31 proc. otwarcie przyznaje się do całkowitego braku zainteresowania bieżącymi sprawami naszego państwa.
Właśnie z tego powodu Stowarzyszenie Youth Human Impact organizuje projekt o nazwie „Jestem, więc zmieniam” finansowany w ramach programu Erasmus+. Ma on na celu promowanie aktywności młodych ludzi w życiu społeczeństwa demokratycznego. Projekt „Jestem, więc zmieniam” umożliwi młodym ludziom podjęcie rozmów oraz dialogu z politykami i polityczkami oraz pracownikami i pracowniczkami ministerstw, z którymi bezpośrednia rozmowa w innych okolicznościach byłaby mało prawdopodobna. Uczestnicy i uczestniczki będą mieli możliwość prowadzenia mini-projektów, czyli lokalnych inicjatyw związanych z polityką młodzieżową i demokracją. Dlatego, aby wziąć udział w projekcie, należy wymyślić własny program na działanie związane z rozpowszechnianiem idei polityki młodzieżowej oraz demokracji w własnym środowisku lokalnym. Projekt skierowany jest do młodzieży w wieku od 16 do 20 lat. Mogą to być uczniowie i uczennice szkół ponadgimnazjalnych, członkowie i członkinie organizacji pozarządowych lub klubów młodzieżowych.
Aby wziąć udział w projekcie, należy stworzyć dwuosobową grupę, a następnie wypełnić formularz zgłoszeniowy. Forma działania zależy jedynie od uczestników i uczestniczek i ich kreatywności. Mogą to być debaty w szkołach, przedstawienia, dyskusje, spotkania z lokalnymi politykami i polityczkami oraz osobami zajmującymi się polityką młodzieżową w lokalnym środowisku. Zaplanowane działania uczestnicy i uczestniczki muszą wykonać podczas trwania projektu w swoich środowiskach lokalnych.
Projekt będzie organizowany w Warszawie i będzie się składał z trzech spotkań, każde trwające trzy dni (piątek, sobota, niedziela). Pierwsze spotkanie zakłada naukę poprzez praktykę. Uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się jak wyglądają procesy demokratyczne, na czym polega praca polityków i polityczek, budowanie rządu oraz funkcjonowanie instytucji rządowych i organów władz. Podczas drugiego spotkania, uczestnicy i uczestniczki skonfrontują się z osobami decyzyjnymi w sprawie polityki młodzieżowej. Odbędzie się to poprzez debaty, panele dyskusyjne oraz seminaria. Ostatnim etapem projektu jest sesja ewaluacyjno-podsumowująca, czyli tzw. Festiwal Projektów. Pozwoli on na prezentację zrealizowanych mini-projektów i inicjatyw naszych uczestników i uczestniczek. Jest to także idealny czas na wymianę dobrych praktyk, omówienie problemów oraz podzielenie się doświadczeniem.
Więcej informacji o projekcie znajdziecie na stronie internetowej Stowarzyszenia. Chcecie być na bierząco z jego działaniami? Śledźcie profil na Facebooku! Macie pytania? Piszcie na adres: stowarzyszenie.yhi@gmail.com.
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.