Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
13-03-2013
Sadzenie drzew czy używanie toreb wielokrotnego użytku to nie jedyne możliwości bycia EKO. Nawet korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast jeżdżenia samochodem do szkoły, czy pracy jest swego rodzaju ochroną Ziemi. Promujmy więc komunikację miejską, szczególnie w Dni Transportu Publicznego!
Co, jak i gdzie?
Dni Transportu Publicznego to warszawska impreza odbywająca się w drugi weekend września, kończąca Europejski Tydzień Mobilności. Akcję od 2002 roku organizują m.in. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie (ZTM), Polskie Koleje Państwowe (PKP), Stowarzyszenie Sympatyków Komunikacji Szynowej i Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej. Pierwszego dnia można zwiedzać zajezdnię, oglądać historyczne oraz współczesne autobusy i tramwaje, natomiast w drugi dzień prezentowane są pojazdy szynowe z różnych epok.
Kto organizuje?
ZTM i PKP chyba nikomu nie trzeba przedstawiać Zatrzymajmy się jednak na chwilę przy innych organizatorach.
Stowarzyszenie Sympatyków Komunikacji Szynowej ma na celu m.in. promowanie nowoczesnych rozwiązań transportowych, poszerzanie wiedzy o komunikacji, kształtowanie świadomości społecznej czy ratowanie zabytków. Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej to stowarzyszenie entuzjastów „pojazdów z duszą” i stawia sobie podobne zadania jak SSKS. Wszyscy organizatorzy mają jeden cel – promocję komunikacji miejskiej i pielęgnowanie warszawskiej komunikacyjnej tradycji.
Wrzesień 2012
22 i 23 września już za nami, warto jednak wrócić do tego, co działo się w Warszawie. Mieszkańcy stolicy (choć mamy nadzieje, że nie tylko oni) podziwiali tabor komunikacji miejskiej, uczestniczyli też w kolejowej grze miejskiej. Ale po kolei… 22 września można było zwiedzać Oddział Remontu Taboru MZA przy ul. Włościańskiej oraz Zajezdnię Żoliborz. Przy okazji odbywały się różne konkursy, występ chóru. Natomiast 23 września działo się znacznie więcej… Po raz pierwszy została zorganizowana gra miejska – Skarby Kolei. Uczestnicy odkryli wiele ciekawych miejsc i rozwiązywali zagadki. Na zwycięzców czekała oczywiście nagroda. W tym dniu z Warszawy ruszył specjalny pociąg do parowozowni w Skierniewicach, czynnego skansenu techniki kolejowej oraz muzeum zabytkowego kolei. Można było też bezpłatnie zwiedzić Muzeum Kolejnictwa przy ulicy Towarowej 1.
Kiedyś, a dziś
Od początku istnienia organizatorom przyświeca jeden cel, zmieniło się jednak zainteresowanie tą imprezą. Z roku na rok coraz więcej osób chce uczestniczyć w tym wydarzeniu, które ma charakter rodzinny. W 2011 roku było z nami ponad 11 000 osób! Mamy świadomość, że warszawiacy są dumni z tego eventu, gdyż jest on jedyny taki w Polsce.
Ekorozwój, a transport
Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć jak wiele zanieczyszczeń wychodzi z samochodów i zatruwa naszą planetę. Dlatego też idealnym rozwiązaniem jest komunikacja miejska. Jedziemy w tym samym kierunku, po co więc jechać autem, skoro można wpakować się do jednego autobusu czy tramwaju i oszczędzając Ziemię (a przy okazji także pieniądze) szczęśliwie dojechać do celu. Na pewno wszyscy uczyliśmy się o smogu, czy efekcie cieplarnianym. Dwutlenek węgla, ozon, tlenki azotu… lepiej by wypływały z jednego pojazdu wiozącego 50 osób, niż z samochodu, w którym jest tylko kierowca. Wiadomo, że w świecie technologii nikt od nas nie wymaga, abyśmy codziennie szli piechotą, jechali rowerem do pracy czy szkoły, ale przynajmniej skorzystajmy z komunikacji miejskiej i odciążmy trochę Niebieską Planetę.
Anna Majcher
Zdjęcie: CC BY NC rrrodrigo
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.