Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Są działania, na których realizację potrzebne są środki finansowe. Czasem wsparcie lokalnych sojuszników i sojuszniczek może nie wystarczyć, warto więc starać się o dofinansowanie w ramach konkursów grantowych. Każdy z nich ma swoje specyficzne reguły i wymagania, ale pewne elementy są wspólne dla większości z nich. O czym pamiętać starając się o fundusze na projekt? Pokażemy Wam to na przykładzie wniosku w naszym konkursie minigrantowym „Wkrętak”.
Zanim zaczniecie wypełniać wniosek, przeczytajcie bardzo dokładnie ogłoszenie konkursowe i wszystkie towarzyszące mu załączniki. Bardzo często jest to regulamin udziału w konkursie oraz kryteria oceny wniosku. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie Waszego udziału w konkursie, przeanalizujcie wniosek o grant. Wszystko jasne? To do dzieła!
Kryteria formalne
To część wniosku, która pozwala szybko sprawdzić, czy spełniacie jako grupa inicjatywna (projektowa) warunki uczestnictwa w konkursie. W przypadku „Wkrętaka” najbardziej problematycznym kryterium okazało się to pierwsze: „Wszyscy członkowie grupy projektowej są uczniami lub uczennicami gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej.” Oznacza to, że również koordynator bądź koordynatorka projektu (jako część grupy projektowej) jest osobą w wieku ok. 13 – 19 lat. Wiele zespołów w tym miejscu wskazywało jednak nauczyciela bądź nauczycielkę co powodowało odrzucenie wniosku już na samym początku sprawdzania. Większość konkursów nie przewiduje możliwości poprawiania wniosków, ważne jest więc dokładne zapoznanie się z jego zasadami!
We Wkrętaku udział brać mogły grupy nieformalne, które nie posiadają osobowości prawnej (nie są instytucją, firmą bądź organizacją pozarządową). Większość konkursów kierowana jest jednak właśnie do NGOsów. W takim wypadku warto poszukać organizacji, która działa w Waszej społeczności i jest przychylna działaniom młodzieży. Przedstawcie swój pomysł jej pracownikom i pracowniczkom, rozwiejcie wszystkie wątpliwości. Jeśli dobrze przygotujecie się do rozmowy i udowodnicie, że jesteście odpowiedzialnym zespołem, organizacja na pewno zgodzi się wziąć za Was odpowiedzialność. Doświadczenie jej członków i członkiń może się zresztą okazać bardzo przydatne – zarówno na etapie pisania wniosku jak i w trakcie realizacji inicjatywy po otrzymaniu dofinansowania.
Opis projektu
To bardzo ważna część wniosku, która pozwoli oceniającym zorientować się, czy Wasz pomysł jest przemyślany, możliwy do realizacji i warty wsparcia. Starajcie się bardzo precyzyjnie i wyczerpująco (uwaga jednak na limity znaków!) odpowiadać na pytania. Jakich elementów niemal na pewno możecie się spodziewać?
Harmonogram działań
To jeden z elementów we wniosku, który pozwoli sprawdzającym ocenić realność Waszego projektu. Pokazuje, czy starczy Wam czasu na realizację wszystkich zaplanowanych działań. W harmonogramie możecie być również poproszeni o wskazanie konkretnych osób odpowiedzialnych za poszczególne zadania. Pamiętajcie, że koordynator bądź koordynatorka nie może być odpowiedzialna za wszystkie działania! Podzielcie się obowiązkami i mierzcie siły na zamiary! Spróbujcie przewidzieć, czy w danych momentach realizacji projektu nie będziecie przytłoczeni innymi obowiązkami i nauką a na realizację każdego z działań dajcie sobie trochę więcej czasu niż zakładacie – zawsze warto mieć trochę zapasu na nieprzewidziane problemy.
Budżet projektu
Zastanówcie się, czego będziecie potrzebować do realizacji projektu. Sprawdźcie, jakie zasoby już macie (sale na warsztaty w szkole, nagłośnienie w domu kultury, strona samorządu uczniowskiego, która posłuży promocji projektu) i na co niezbędne będą pieniądze. Starajcie się rozpisać jak najdokładniej wszystkie elementy. Zamiast kategorii „organizacja warsztatów” wyodrębnijcie kwotę, którą przeznaczycie na wynagrodzenie trenera/trenerki, poczęstunek dla uczestników i uczestniczek oraz materiały warsztatowe. Podobnie z elementami takimi jak „promocja projektu” –jaką kwotę przeznaczycie na zaprojektowanie plakatów, jaką na ich druk, ile pieniędzy wygospodarujecie na produkcję gadżetów związanych z projektem?
Pamiętajcie, że wpisywane kwoty muszą być realne! Sprawdźcie dokładnie ceny poszczególnych rzeczy i usług. Nie tylko zwiększy to realność realizacji Waszego projektu, ale sprawi również, że nie zabraknie Wam funduszy w trakcie trwania projektu.
Gdzie szukać informacji o konkursach grantowych? Z pomocą może Wam przyjść portal Eurodesk.pl, informacji szukajcie również na Działaszu :) Listę organizacji, które dofinansowują projekty młodych ludzi znajdziecie również w Niezbędniku Młodego Menedżera Kultury. Powodzenia!
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.