Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
22-03-2013
Młodzi dziennikarze odkrywają świat. Zupełnie Inny Świat!
CZY TO MÓJ ŚWIAT?
Kiedy jakiś czas temu pierwsze wydanie pisma „Zupełnie Inny świat” wpadło w me ręce, nie oczekiwałam zbyt wiele. Temat numeru - Kultura futbolu. Na okładce, zdjęcie młodej dziewczyny na stadionie piłkarskim, z szalikiem w ręku… Momentalnie przebiegła mi przez głowę myśl, że to kolejna młodzieżowa gazetka o sporcie, nauce, modzie i bajeranckich gadżetach. Jednak, gdy mój wzrok zjechał niżej, napotykając hasła „muzyka”, „praca”, „poezja”, „wolontariat” i „psychologia”, postanowiłam zajrzeć do środka. I wiecie co? Dzisiaj dziękuję memu instynktowi za to, że pozwolił mi zrozumieć jak mylne było moje pierwsze wrażenie!
A MOŻE JEGO?
Wraz z każdą przeczytaną stroną, rosło we mnie poczucie, że „Zupełnie Inny Świat” jest tworzony przez ludzi, którzy robią to co lubią, i wiedzą czego chcą od życia oraz świata.
Gdy z Anią pojawiłyśmy się w redakcji „ZIŚ”, zobaczyłyśmy uśmiechniętą, pełną energii i zapału do pracy, dosyć pokaźną redakcję. Tym większe było moje zaskoczenie, gdy dowiedziałam się, że pismo w dużej mierze składa się również z tekstów całkowicie niezależnych osób, które nadsyłają swoje prace do redaktora naczelnego, pedagoga - Adama Nyckowskiego. Jeżeli tekst okaże się dobry, pojawia się w piśmie. Adam zapytany o wiek autorów szybko wyjaśnił: „gazeta skierowana jest do ludzi młodych, ale nie jest tak, że tylko oni piszą. Najmłodszy autor tekstu miał 13 lat, a jeden z artykułów napisała 56-letnia kobieta!”. Co więcej wyjawił nam, że ludzie zza granicy również piszą do „Zupełnie Innego Świata”. Gdy pytamy o to, dlaczego takie pismo w ogóle powstało, naczelny szczerze odpowiada, że zrodziło się ono z frustracji towarzyszącej czytaniu popularnych magazynów młodzieżowych. „W każdej gazecie to samo - płytkie tematy, ładny prezencik”- widać, że Adama irytuje poziom dzisiejszych pism - „Dążę do tego, aby teksty w „Zupełnie Innym Świecie” spełniały znaczącą funkcję edukacyjną, ale nie zanudzały ludzi”.
CZYŻBY ICH?
Pomysł jest, fundusze też udało się uzbierać, gdyż naczelny „ZIŚ” uważa, że jak człowiek NAPRAWDĘ chce, to może zrealizować każdy swój pomysł. Musi tylko działać, a nie szukać wymówek i mówić „nie poradzę sobie” - „to usprawiedliwianie nieróbstwa”- podkreśla. Ale co z ludźmi? W zasadzie każdy przybył tu inną drogą. „Ja trafiłam do redakcji przez ogłoszenie, które Adam zamieścił na Gumtree” - mówi ze śmiechem Zosia. Marcin usłyszał o piśmie w radiu i postanowił napisać tekst na próbę. Artykuł ukazał się w drugim numerze magazynu, a Marcin zaczął swoją przygodę z „Zupełnie Innym Światem”. Mówi, że ta gazeta to jego hobby, pozytywnie go nakręca. Wspólnie starają się utrzymywać pismo. Wydawcą jest stowarzyszenie „Serduszko dla Dzieci”, którego wiceprezesem jest Adam. Ponadto organizują koncerty na których promują „ZIŚ” oraz ich zdaniem, ambitną i dobrą muzykę (m.in. Gaby Kulki). Ostatnio otrzymali również dotacje z Ministerstwa Kultury. To wszystko powoduje, że liczą na rozwój gazety. Starają się nawiązać współpracę międzynarodową, między innymi z Rosją, objęli swym patronatem festiwal filmowy „Sputnik nad Polską”.
CZY TO CAAAAAŁY ŚWIAT?
„Zupełnie Inny Świat” dzięki różnorodności tematyki tekstów, ich stylu oraz światopoglądów ludzi jest gazetą dla każdego. Nieważne czy jesteś fanem sportu, muzyki, podróży, poezji czy też potrzebujesz podpowiedzi jak poradzić sobie z jakąś trudną sytuacją, zrozumieć społeczeństwo i siebie - w tym piśmie na pewno znajdziesz coś, co przyciągnie Twoją uwagę. Nowatorskim pomysłem jest to, że tematem przewodnim co trzeciego numeru staje się inne państwo (mogliśmy czytać już o Białorusi i Ukrainie). Mimo to, redaktorzy starają się unikać tematów politycznych -„polityka to dla gazety samobój” – twierdzi Zosia. „Wolimy skupiać się na odczuciach zwykłych ludzi, ich punkcie widzenia”- wtóruje jej Adam.
TO NASZ ŚWIAT!
Redakcja zapytana o to, czy pisanie do „Zupełnie Innego Świata” daje im satysfakcję odpowiada zgodnie, że owszem i to taką jak nic innego! A więc do dzieła! Przecież Ty również możesz zostać współtwórcą „Zupełnie Innego Świata”. Zajrzyj na stronę gazety, poczytaj więcej o piśmie i jeżeli poczujesz się na siłach, bierz długopis do ręki i pisz! Tematyka jest dowolna. „ZIŚ” powstał przecież po to, aby poruszać wszystkie ważne dla nas tematy. Nie chowaj swoich artykułów czy wierszy do szuflady, lepiej prześlij je na maila: redakcja@zupelnieinnyswiat.pl. Być może przyczynisz się w ten sposób do tworzenia nowego, lepszego, innego świata
Karolina Jezierska
korekta: Karolina Onufrowicz
zdjęcie: Zupełnie Inny Świat
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.