Rozejrzyj się dookoła. Czy zauważasz wokół siebie potrzeby jakichkolwiek zmian? Czegoś, co poprawiłoby życie Twoje, Twoich znajomych, całego społeczeństwa lokalnego? Oni zobaczyli! Więcej… oni zadziałali!

Już po raz trzeci portal Działasz.pl działający przy Centrum Edukacji Obywatelskiej zorganizował konkurs mini-grantowy „Wkrętak! Wkręć siebie i innych w działanie!”. W tej edycji spłynęło ponad 30 wniosków, a cztery z nich zostały nagrodzone mini-grantem o wartości 1000 zł! Wyróżnione zespoły realizowały swoje projekty w okresie od listopada do marca. Ich działania dobiegły końca, a my chcemy pochwalić się ich rezultatami!

KOLOROWE LIPINY

Celem projektu było poprawienie wizerunku świętochłowickiej dzielnicy Lipiny, poprzez zamalowanie aktów wandalizmu. Na prośbę konserwatora zabytku konieczne było skatalogowanie wszystkich katów wandalizmu na zabytkowych fasadach budynków. Pozostałe kamienice można było zamalować. Zatem po uzyskaniu niezbędnych zgód i pozwoleń, uczestnicy projektu ruszyli do działania!

Odbyły się trzy spotkania z młodzieżą w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Lipinach oraz dzielnicach ościennych. W prace włączyło się również Koło Naukowe Studium Pracy Socjalnej Uniwersytetu Śląskiego. Po spotkaniach oraz popularyzacji akcji wykształciła się grupa, która chciała aktywnie włączyć się w projekt. Zaprzyjaźnieni graficiarze przygotowali projekt muralu.

W dzień finału przygotowano namioty, które stały się centrum dowodzenia oraz zapleczem dla DJów oraz miejscem poczęstunku. W tak przyjemnej atmosferze młodzież rozpoczęła działania. Co ciekawe, kiedy okazało się, że uczestnicy mieli zbyt mało farby, do akcji spontanicznie włączyli się mieszkańcy!

Ostatecznie w akcji wzięli udział zarówno młodzi, jak i dorośli mieszkańcy dzielnicy Lipiny, a cały projekt stał się inspiracją do realizowania podobnych projektów mających poprawić wizerunek dzielnicy!

 

MOBILNY DORADCA ZAWODOWY

Młodzież z Gryfic w ramach otrzymanego grantu postanowiła przygotować aplikację internetowej, której celem było uświadomienie młodym ludziom ich zawodowych predyspozycji oraz pokazanie gotowych ścieżek kariery, które będą dostępne dla wszystkich użytkowników. W ten sposób powstał Mobilny Doradca Zawodowy.

Młodzież w trakcie realizacji projektu otrzymała ogromne wsparcie od konsultantów przedsiębiorstw ze wszystkich zakątków Polski. Wsparcie miało charakter zarówno fizyczny, jak i merytoryczny, uchylający rąbka wiedzy, ale również przekazanie ogromnej energii płynącej z zainteresowania tym, co robią.

Uczestnicy projektu przyznają, że nie było łatwo. Były wzloty i upadki, jednak cel został osiągnięty i każdy czuje satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. Mają nadzieję na poprawę warunków rozwoju młodzieży ze społeczności lokalnej. Więcej na temat działań młodzieży z Gryfic można prześledzić na ich Facebooku -> www.facebook.com/newwayzsp , a efekt ich pracy, czyli aplikację, można zobaczyć na www.newway.edu.pl

ZIMOWY ZAWRÓT GŁOWY

Projekt zrealizowany przez członków Młodzieżowej Rady Sołeckiej z Dankowic składał się z dwóch etapów, których celem było zintegrowanie społeczeństwa lokalnego. Na początku przygotowany został konkurs plastyczny dla najmłodszych mieszkańców, pod hasłem „Mój zimowy pejzaż Dankowic”. Wpłynęło bardzo dużo fantastycznie wykonanych, pomysłowych prac, które zostały zaprezentowane podczas wystawy pokonkursowej podczas finału projektu. Zwycięzcy dostali bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Drugą cześcią projektu, a zarazem jego finałem, był bal karnawałowy dla mieszkańców Dankowic pod hasłem „W krainie bajek i baśni”. Zabawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności. Przybyli na niego nie tylko najmłodsi mieszkańcy, ale również młodzież i osoby dorośli. Cała zabawa została przeprowadzona przez profesjonalne animatorki, które zapraszały do zabawy wszystkich uczestników, niezależnie od wieku.  

Cel projektu, jakim była integracja społeczeństwa został osiągnięty. Co więcej, całość działań stała się inspiracją dla lokalnej młodzieży do podejmowania kolejnych inicjatyw mających na celu integracje społeczeństwa. Młodzieżowa Rada Sołecka bierze udział w organizacji innych przedsięwzięć adresowanych do wszystkich grup wiekowych!

 

SUPERKODER

I wreszcie ostatnia grupa projektowa ze Slupcy! Młodzież w ramach swojego projektu przygotowała zajęcia dla najmłodszych członków społeczności lokalnej – dla przedszkolaków! Mieli oni szansę dzięki projektowi, przyswoić wiedzę z przeróżnych dziedzin przy pomocy kodowania!

Uczestniczki projektu przygotowały uniwersalną matrycę, dzięki której miały szanse w zależności od tematu zajęć przygotowywać niezbędne materiały do kodowania. Zajęcia odbywały się cyklicznie przez kilka tygodni, dzięki czemu dzieci miały szanse na powtórzenie i lepsze przyswojenie materiału, który był im przekazywany!

Uczestniczki projektu same przyznają, że dzieci były bardzo chętne do nauki oraz że podobał im się taki sposób prowadzenia zajęć. Przedszkolaki wykazały się bardzo dobrą pamięcią, oraz ogromną energie i chęcią do przyswajania nowej wiedzy. Filmik z zajęć można zobaczyć tutaj: http://twojaslupca.tv/podsumowanie-projektu-super-koder/

 

W ten sposób zakończyła się III edycja konkursu Wkrętak! W imieniu Redakcji Działasz.pl oraz całego Centrum Edukacji Obywatelskiej dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu i trzymamy bardzo mocno kciuki za Wasze kolejne działania!