Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Co robić, gdy jesteśmy pełni zapału do tworzenia lepszego otoczenia wokół nas? To proste, można na przykład wziąć udział w projekcie Sejm Dzieci i Młodzieży. Już po raz 21. nie zabrakło aktywnych i kreatywnych osób, które z pasją i zaangażowaniem poświęcają się działaniu na rzecz społeczeństwa.
Sejm i inicjatywy młodych
Sejm Dzieci i Młodzieży to inicjatywa mająca na celu zachęcenie młodych ludzi do działania w swoim otoczeniu. Uczniowie i uczennice chcący zasiadać w Dniu Dziecka w poselskich ławach muszą zrealizować zadanie rekrutacyjne, potem zrelacjonować je na platformie projektu. Najwyżej ocenione prace są przepustką do pojawienia się na liście zakwalifikowanych Posłów i Posłanek i możliwości dyskusji o ważnych dla młodzieży sprawach w Sejmie.
Tegoroczna sesja poświęcona była tematowi przestrzeni publicznej przyjaznej młodym. Jak z tak poważną tematyką poradzili sobie uczestnicy i uczestniczki? Co z ich doświadczeń możecie wyciągnąć dla siebie?
Najlepsze z najlepszych
Najlepiej oceniony został zespół z Zielonej Góry w składzie Natalia Majka i Malwina Wilińska. Dziewczęta aktywnie działają na rzecz swojego otoczenia, są aktywistkami w nieformalnej inicjatywie "Młodzi Razem", która dąży do utworzenia Młodzieżowej Rady Miasta. Ich wydarzenie "Deptakowy koncert życzeń" polegało na przeprowadzeniu badań dotyczących zielonogórskiego deptaka.
Mieszkańcy i mieszkanki dosyć aktywnie wzięli udział w akcji i bez większego problemu wskazali wady i zalety omawianej przestrzeni. Jednym ze wskazanych negatywów było to, że brakuje na deptaku zieleni. Uczestniczki wykorzystały tę informację i zorganizowały sadzenie kwiatów wraz z młodzieżową grupą Młodzi Razem, przedstawicielem Rady Miasta Pawłem Wysockim oraz kilkoma mieszkańcami Zielonej Góry. Najważniejszym sojusznikiem dziewczyn był Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, który załatwiał formalności związane z miejscem sadzenia kwiatów oraz pokryciem kosztów ich kupna.
sadzenie kwiatów na deptaku w Zielonej Górze, za: sdim.ceo.org.pl
Działajmy na naszym osiedlu!
Inny zakwalifikowany na SDiM zespół pochodzi z Gryfic – to Anita Zielińska i Małgorzata Malecha. Projekt pod nazwą "Planowanie okolicy" dotyczył jednego z gryfickich osiedli oraz pobliskiego lasu i łąki. Dziewczęta spytały mieszkańców i mieszkanki o to jak można poprawić stan ich osiedla. Uczestniczki prosiły także o wskazywanie takich miejsc, w których powinny stanąć na przykład lampy.
Po przeprowadzonej diagnozie najbliższej okolicy, Anita i Małgorzata zajęły się organizacją wspólnego sprzątania zaniedbanego lasku przy osiedlu zakończonego integracją mieszkańców i mieszkanek przy wspólnym grillu. Uczestniczki wyróżniły się spośród konkurencji w amerykańskim stylu! Sojusznikami dziewcząt byli: wydział Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy, dyrekcja szkoły, gryficcy harcerze i harcerki, Młodzieżowa Rada Gminy oraz Radio Plus.
rozmowy o osiedlu w Gryficach, za: sdim.ceo.org.pl
Telewizja ''Ty i Trzy''
Warto wspomnieć także o inicjatywie grupy z Suwałk w składzie: Justyna Toczyłowska i Monika Szczesna. Justyna i Monika rozpoczęły swoje działania przed kamerą telewizji "Ty i Trzy" przeprowadzając badanie, w którym wzięli udział mieszkańcy i mieszkanki. Pytania dotyczyły niezagospodarowanego obszaru nad Czarną Hańczą.
Uczestniczki bardzo zaangażowały się w akcję promocyjną wydarzenia, rozdawały ulotki, zamieściły informację w Internecie, rozwiesiły wiele plakatów. Czy można zaangażować się bardziej? Można! Justyna i Monika dokładnie zaplanowały działania, rozmawiały o nich z władzami miejskim, znalazły sponsorów oraz zorganizowały malowanie śluzy wraz z pracownikami OSiR’u. Wsparciem dla uczestniczek były: Firma budowlana ,,DOM-BUD-TYNK, Centrum Ogrodnicze Ilex w Suwałkach, Centrum Ogrodnicze Rolplon S.C. w Gołdapi, Urząd Miasta w Suwałkach, Radni miasta, Zarząd Dróg i Zieleni, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Radio 5.
kręcenie materiału od kuchni, za: sdim.ceo.org.pl
Pocztówki do ...
Przyjrzyjmy się działaniu Klaudii Komadowskiej i Karoliny Kiecan. Zespół zbierał opinie mieszkańców i mieszkanek na temat osiedla Jana Kilińskiego w Zamościu. Nie była to jednak zwykła ankieta! Każdy z przechodniów mógł napisać pocztówkę do założyciela lub projektanta miasta opisując swoje zażalenia oraz uwagi. Uczestniczki wpadły na ciekawy pomysł i na pocztowych kartkach umieściły zdjęcia przedstawiające stare ujęcia miasta. Dodatkowo, podczas uczestnictwa w wydarzeniu, mieszkańcy i mieszkanki mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o Zamościu.
Uzupełnione pocztówki można było wrzucać do specjalnie przygotowanej skrzynki pocztowej. Zebrane w ten sposób opinie przedstawione zostały między innymi na specjalnym spotkaniu osiedlowym oraz przesłane do organów mogących rozwiązać najpilniejsze potrzeby. Dziewczyny zaplanowały również drobniejsze działania wynikające z diagnozy takie jak sadzenie kwiatów czy malowanie placu zabaw z dziećmi.
mieszkanki i mieszkańcy chętnie wypełniali pocztówki, za: sdim.ceo.org.pl
Do dzieła!
Czy także nabraliście chęci na działanie w Waszej okolicy po przeczytaniu tego krótkiego komentarza? Jeśli tak, aby jeszcze bardziej się zmotywować, sprawdźcie inne działania młodych Posłów i Posłanek.
Po raz kolejny projekt Sejm Dzieci i Młodzieży udowadnia nam, że wśród nas jest pełno młodych ludzi z ''iskrą", którą trudno zgasić. Ich pasja i poświęcenia dla dobra sprawy jest niewyobrażalne, dlatego powinniśmy być pod wrażeniem ich postawy. Są wzorem do naśladowania dla swoich rówieśników i nie tylko! Młodzi Posłowie i Posłanki dali nam świetny przykład, że nie trzeba dużych środków finansowych, aby stworzyć coś wspaniałego. Przede wszystkim liczy się cel, który możemy osiągnąć dzięki współpracy z lokalnymi sojusznikami i mieszkańcami. Wiele cennych wskazówek dotyczących badania swojej najbliższej okolicy znajdziecie w Przewodinku dla Posłów i Posłanek SDiM. Powodzenia!
Anna Kotłowska
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.