Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Nieczęste są chwile, kiedy dorośli i młodzież siadają do partnerskiej rozmowy przy jednym stole. Nie oznacza to jednak, że takich sytuacji w ogóle nie ma. Najlepszym przykładem niech będzie środowa (06.06.2012) debata „Energia młodych. Jak działać? Po co działać?”, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Dwunastka młodych aktywistów i aktywistek z całej Polski przybyła na zaproszenie Prezydenta Bronisława Komorowskiego, by opowiedzieć o swoich doświadczeniach w działaniu.
Blaski i cienie aktywności społecznej
Samą debatę poprzedzały dwudniowe warsztaty dla dwunastki panelistów i panelistek działających w różnych środowiskach młodzieżowych, m.in. w Związku Harcerstwa Polskiego, Klubie Inteligencji Katolickiej, Młodzieżowych Radach Miast czy też w lokalnych organizacjach. Młodzi wspierani przez doświadczonych trenerów, Michała Tragarza i Adama Markuszewskiego, mieli czas na integrację, ale przede wszystkim na przygotowanie wniosków i rekomendacji, które mieli przedstawić w Pałacu Prezydenckim. Punktem wyjścia była refleksja nad czynnikami, które hamują ich działalność lub przeciwnie, wzmacniają i popychają do dalszej, jeszcze aktywniejszej pracy. Co ciekawe, większość doświadczeń aktywistów i aktywistek była zdecydowanie podobna i nie różnicowała się ze względu na obszar działalności. Pełni pomysłów zabrali się więc do opracowywania swoich wystąpień …
Przy jednym stole
… które mieli przedstawić już na samej debacie. Sala Kolumnowa Pałacu Prezydenckiego pełna była energii i zapału – do zmian i konstruktywnej dyskusji. Pierwsza część spotkania polegała na przedstawieniu doświadczeń i wcześniej wypracowanych rekomendacji panelistów i panelistek. Ich wystąpieniom oprócz Pierwszej Damy (która reprezentowała nieobecnego na spotkaniu prezydenta) i Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta, Ireny Wóycickiej przysłuchiwało się ponad 200 gości – młodych aktywistów i aktywistek z całej Polski oraz ich opiekunów, osób pracujących na co dzień z młodzieżą. W skali całego kraju, obserwatorzy debaty są jednak wyjątkami. Z przytoczonych na początku spotkania wyników badań wynika, że zaledwie 15% młodych ludzi deklaruje zainteresowanie swoim środowiskiem lokalnym i chce podjąć się działań na jej rzecz. Próbowano więc odpowiedzieć na pytanie – co zrobić, żeby tych osób było więcej? Jaką rolę w społeczno-politycznej partycypacji młodych powinni odegrać dorośli? Co najważniejsze, próbowano odpowiedzieć na to pytanie wspólnie. Młodzież i dorośli – przy jednym stole.
Warsztat z działania
Drugą część spotkania zdominowały warsztaty dla wszystkich uczestników. „Aktywność w szkole”, „Młodzieżowe Rady Miast”, „Wolontariat” i „Dorośli” – przedstawiciele tych czterech obszarów dyskutowali w grupach nad zaprezentowanymi wystąpieniami młodych i starali się dodać własne rekomendacje. O złożoności problemów, na jakie napotyka aktywna młodzież niech świadczy burzliwość dyskusji, która nastąpiła po prezentacji najważniejszych wniosków przez liderów grup. Czas był niestety ograniczony i nie wszystkie wątki mogły zostać zamknięte.
I co dalej?
Wszystkie zalecenia, pomysły i propozycje usprawnień zostaną zebrane przez Kancelarię Prezydenta. Czy zostaną wykorzystane dalej? Miejmy nadzieję, że tak! Ogromną pracę w propagowaniu wypracowanych wniosków mogą wykonać sami uczestnicy debaty. Im więcej osób zacznie korzystać z wyników środowej debaty, tym większa szansa, że dobre praktyki pójdą w świat. O swoich postulatach jeszcze długo będą mówić sami paneliści i panelistki. O czym konkretnie mówili w trakcie debaty? Niedługo zdradzimy Wam to na dzialasz.ceo.org.pl!
Paula Langnerowicz
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.