12-07-2013

Historia tej szesnastoletniej Pakistanki poruszyła cały świat. Przeczytajcie o niej więcej – w końcu Malala jest już międzynarodowym symbolem walki o dostęp do edukacji. Nawet nie wyobrażacie sobie, jak łatwo można wziąć w tej walce udział.

 

Pomyślcie, że do szkoły chodzą tylko chłopcy. Dziewczynom, których rodziców stać na edukację, pozostają prywatne placówki. Brzmi abstrakcyjnie, prawda? Ale tak wygląda życie w dolinie Swat, z której pochodzi Malala Yousafzai. Sprawy pogorszyły się, kiedy Talibowie zaczęli tam zamykać szkoły dla dziewcząt. Wtedy powstał blog, którego Malala prowadziła dla BBC. Jego popularność została odebrana przez bojowników jako zagrożenie, postrzelili więc czternastoletnią wówczas dziewczynkę w głowę. Historia skończyła się happy endem, ponieważ teraz Malala uczy się w Londynie, a za swą odwagę została uhonorowana Pakistan's First National Peace Prize. W ramach wsparcia idei bohaterki powstał ruch „Girl with a book”. „Dziewczynka z książką” w nazwie to według organizatorów to, czego Talibowie boją się najbardziej. Aby wspomóc inicjatywę, wystarczy wysłać swoją fotografię z odpowiednim podpisem. W tak prosty sposób możemy powiedzieć całemu światu, że chcemy edukacji dla każdego, bez względu na płeć.  Na tej stronie możecie zobaczyć, ile osób już to zrobiło.

 

Z książką w Polsce

Międzynarodowa akcja ma swój oddział także w Polsce. Jego koordynatorką jest Magdalena Chodownik. - Pomysł zrodził się, kiedy wysłałam swoje zdjęcie do #GIRLWITHABOOK. Zaraz po tym posypały się pytania od koleżanek co to za akcja i o co w niej chodzi, a chwilę później był już pomysł na zrobienie jej w Polsce – tłumaczy. Chętnych na wysłanie swojego zdjęcia z książką oraz napisem „I stand with Malala” było dużo, dużo więcej. W tej chwili w zbiorach MagdyKaroliny Kochlewskiej, Darii Nurkiewicz, Martyny Mojskiej, Agaty Bebel oraz dr Agnieszki Kuszewskiej, czyli ekipy dowodzącej „Dziewczynką z książką”, znajduje się ponad 600 zdjęć. Jak to się stało, że akcja nabrała tak wielkiego rozpędu?

 

Ogromny odzew

Jak mówi Magdalena, jej akcja nie wymaga dużego nakładu pracy – dzięki czemu każdy w jednej chwili może się włączyć. Samo założenie faktycznie jest proste: każde nadesłane zdjęcie z książką i oświadczeniem (czyli zdaniem „I stand with Malala”) znajdzie się w albumie, który zostanie wydany w październiku. Dochód z jego sprzedaży będzie w całości przeznaczony na rzecz szkół w Pakistanie. Ale to nie jedyny sposób działania „Dziewczynki z książką”. Grupa prowadzi także akcję „To miejsce wspiera edukację” oraz „Wysyłamy książkę w Polskę” („Bajki” braci Grimm z dołączonym listem o sprawie Malali dosłownie wędrują z rąk do rąk, a każdy kolejny właściciel książki ma za zadanie zrobić sobie z nią zdjęcie z dopiskiem „I stand with Malala”).

 

 

Organizatorki są pozytywnie zaskoczone dużą liczbą otrzymanych zdjęć. Przyznają, że początkowo obawiały się, czy uda im się zebrać materiał na wydanie albumu. Teraz trudno nawet zliczyć, ile fotografii dokładnie udało się uzyskać. - Codziennie napływają nowe, czasem masowo, czasem pojedynczo, trudno więc w chwili obecnej podać ich dokładną liczbę. Cieszymy się, że jest odzew ze strony kobiet i na razie nie myślimy o wstrzymywaniu przyjmowania zdjęć – mówi Magdalena. Przy okazji tłumaczy, że akcja zyskała także inny wymiar: - Na historię Malali fantastycznie potrafią reagować dzieci, które znajdują w sobie dużo empatii i, jak opowiadają rodzice, po usłyszeniu historii o Pakistance często z dużo większą ochotą zaczynają chodzić do szkoły, doceniając to, co mają.

 

Masz chwilę? Zrób zdjęcie!

Trudno nie zastanowić się nad tym, co posiadamy, po usłyszeniu, jak dramatyczny obrót przybrała walka Malali. W obliczu takiej rzeczywistości warto uczynić chociaż drobny gest. My, redakcja Działasz.pl, sprawdziliśmy, że zrobienie zdjęcia zajmuje tylko kilka minut. Może być przy okazji również świetną zabawą. A do tego dochodzi świadomość udziału w słusznej sprawie!

Polska „dziewczynka z książką” to akcja nie tylko pożyteczna, ale też sympatyczna. Jak podsumowuje Karolina: - Wszędzie jesteśmy witani z wielkimi uśmiechami i w tym duchu staramy się prowadzić naszą akcję, mimo że tematy, które poruszamy, do wesołych wcale nie należą.
 

Ania Dulny-Leszczyńska

Zdjęcia: redaktorki Działasz.pl i koordynatorki projektów młodzieżowych CEO

 

Malala właśnie dzisiaj obchodzi swoje 16. urodziny - zróbmy jej ogromny urodzinowy prezent i pokażmy, że Dziewczynki z książką są silne! Zajrzyjcie koniecznie na strony Girl with a book i polskiej edycji akcji. Możecie przesłać swoje zdjęcie i podpisać petycję wzywającą rządy do zagwarantowania wszystkim dzieciom możliwości podjęcia edukacji. Więcej informacji o sytuacji kobiet w Pakistanie znajdziecie w artykule Elżbiety Krawczyk, który ukazał się w kwartalniku Pomoc Rozwojowa.