Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
24-03-2014
Mlodzieżowa Rada Gminy Piaseczno to jeden z najlepszych przykładów na to, że młodzi mogą dużo zdziałać w swoim najbliższym otoczeniu! Wystarczy grupa ludzi z pasją, trochę zapału, chęć zmiany i pomysł na działanie. O pracach młodzieżowych Radnych opowiedział nam Przewodniczący Rady, Michał Iwan.
Działasz.pl: Jak trafiłeś do Młodzieżowej Rady Gminy? Co skłoniło Cię do kandydowania?
Michał Iwan: Gdy ogłoszone zostały wybory na drugą kadencję do Młodzieżowej Rady Gminy, dostałem pismo na ten temat. Byłem wtedy Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego w mojej szkole. Porozmawiałem na ten temat z opiekunem, stwierdziłem że warto spróbować i oto jestem
Czy zaczynając przygodę z Radą miałeś już jakieś pomysły na to, co chcesz zmienić w Piasecznie? Jeśli tak, to czy udało się je zrealizować?
Zaczynając przygodę w Radzie miałem już za sobą pierwszy, większy sukces związany ze zmianami w Piasecznie. Byłem inicjatorem i współorganizatorem Motopikniku Charytatywnego. Podczas niego zbieraliśmy pieniążki dla dzieci z Domu Dziecka w Pasymiu.
Czym zajmuje się Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno? Jak zorganizowana jest jej praca?
Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno jest organem doradczym i reprezentacją młodzieży w strukturach lokalnych oraz na forum ogólnopolskim. Inicjuje, wspiera oraz pomaga realizować wizje młodych ludzi, dotyczące naszego miasta. Przybliża innym organom potrzeby młodzieży oraz stara się kształtować miasto tak, jak widzą je jego młodzi mieszkańcy. Buduje tożsamość z miastem wśród młodych, pokazuje dobre praktyki działań oraz zachęca do brania czynnego udziału w życiu gminy.
Z jakiego działania Rady jesteś szczególnie dumny?
Z Inwestycji Młodzieżowych. Przeprowadziliśmy trójstopniowe konsultacje (pomysły inwestycji, ankiety i debata), dzięki czemu udało się wpisać aż 4 projekty młodych do budżetu Gminy Piaseczno na rok 2014 (Kino Plenerowe, Street Workout Park, Poszerzenie Wifi i zadaszenie skateparku - przyp. red.). Ich realizacja już się rozpoczęła
Czy działanie w Radzie wpłynęło w jakiś sposób na Twoje umiejętności, wiedzę, zaangażowanie społeczne?
Oczywiście. Młodzieżowa Rada uczy przede wszystkim jak działać i tego, że nigdy nie należy się poddawać. Daje również możliwość zobaczenia od środka, jak współpracować z urzędem i pokazuje, że nie wszystko da się przeskoczyć. Uczy wyrozumiałości i cierpliwości oraz motywuje człowieka do dążenia do obranego celu. Działanie w Młodzieżowej Radzie było też dla mnie wspaniałą możliwością na nawiązanie kontaktu z młodymi, aktywnie działającymi ludźmi z całej Polski. Dzięki działaniu w Radzie oraz dobrym wynikom, mogłem również poznać wielu ekspertów, dowiedziałem się o dużej liczbie fundacji oraz uczestniczyłem w licznych konferencjach i zjazdach młodzieżowych. Młodzieżowa Rada pozwoliła mi odkryć w samym sobie lidera i dała mi narzędzia ułatwiające sprawną pracę. Jeżeli chcesz działać, poświęcić tym działaniom wiele swojego czasu i jesteś zdeterminowany to będąc członkiem Rady, możesz się wiele nauczyć oraz zdobyć doświadczenie.
Czy współpracujecie z kimś jako Rada? Czerpiecie z doświadczeń innych Młodzieżowych Rad czy organizacji?
Współpracujemy i utrzymujemy kontakty z młodymi ludźmi , działającymi aktywnie w całej Polsce. Możemy wymieniać się z nimi dobrymi praktykami działań i tak też się dzieje. Uczestniczymy w zjazdach młodzieżowych, konferencjach, warsztatach i szkoleniach, dzięki którym poznajemy masę ludzi i dostajemy dużo narzędzi do tego, by jeszcze aktywniej działać. Współpracujemy również ze swoim środowiskiem lokalnym – fundacjami, portalami, instytucjami gminnymi, Samorządami Uczniowskimi oraz władzami.
Czy w działania Rady zaangażowani są tylko jej członkowie, czy też Rada jest otwarta na innych młodych ludzi z Gminy Piaseczno?
Powołaliśmy Organ Doradczy MRGP umożliwiający współpracę z nami osobom, które nie zostały wybrane w drodze głosowania do Rady. Powoli powiększamy nasze grono i w jego skład wchodzi już 10 osób Współpracujemy również z Samorządami Uczniowskimi naszych szkół, więc bardzo dużo młodych ludzi w Piasecznie ma z nami styczność.
Domyślam się, że wiele działań byłoby niemożliwych bez współpracy z dorosłymi mieszkańcami i mieszkankami Gminy (np. z członkami „dorosłej” Rady). Co jest ważne w takiej współpracy? Czy w razie problemów udaje się Wam dojść do kompromisu?
Dla nas najważniejsze w tej współpracy jest partnerstwo. Jeżeli dorośli potrafią z nami współpracować, to później widać niewiarygodne efekty tej pracy. Połączenie doświadczenia dojrzałych mieszkańców z wielką energią młodzieży, tworzy mieszankę wybuchową w postaci super działań.
Jakie macie plany na najbliższy czas?
Kończymy kadencje i przygotowujemy dobre przykłady działań dla nowej rady. W czerwcu będziemy jeździć po szkołach i pracować z młodymi ludźmi, tak by we wrześniu mogły odbyć się wybory do Młodzieżowej Rady. Chcemy, by uczniowie wiedzieli co mogą zyskać dzięki pracy w Młodej Radzie.
Czego możemy życzyć Tobie jako młodemu liderowi?
By doba trwała dłużej niż 24h. A tak poważnie to ciągłej „zajawki” z działań dla innych. Posiadanie pasji to najważniejsza rzecz. A reszta się jakoś ułoży
A czego Ty chciałbyś życzyć Działaszom i Działaszkom z całej Polski?
Życzę im, aby mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz inspiracji w zakresie swoich działań, najlepiej przy pomocy platformy internetowej, jaką jest Działasz . A bardziej personalnie - dużo cierpliwości w dążeniu do celu i nie poddawania się, mimo wielu zewnętrznych, nieprzychylnych czynników
Dzięki za rozmowę!
Więcej informacji o działaniach MRG Piaseczno znajdziecie na Facebooku. Możecie kontaktować się z nimi także mailowo: mrg@piaseczno.eu.
Paula Langnerowicz
korekta: Karolina Jezierska
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.