Muzeum Powstania Warszawskiego zachwyca niemal wszystkich. Nowoczesne, łatwe w odbiorze ekspozycje przyciągają masy turystów z Polski, Europy i całego świata. Warto wiedzieć, że na pokazywaniu historii Powstania Warszawskiego praca tej instytucji się nie kończy.

Muzeum to coś więcej. To rozmowy z Powstańcami i utrwalanie ich historii w archiwum. To zbiórka i magazynowanie pamiątek związanych z powstaniem. To prowadzenie warsztatów dla dzieci w specjalnej Sali Małego Powstańca. To organizowanie sierpniowych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To organizowanie festiwali, gier miejskich, wykładów, warsztatów. Jednym słowem: cała masa różności, w których każdy może wziąć udział… i każdy może pomóc w ich przygotowaniu!

W Muzeum Powstania Warszawskiego działa Centrum Wolontariatu skupiające osoby interesujące się historią powstania i skore do poświęcania wolnego czasu na rzecz pracy Muzeum. Wolontariuszy jest sporo, młodych i tych trochę starszych, każdy z nich angażuje się w jeden lub kilka działów Muzeum. Sami sobie ustalają grafik pracy, sami decydują co chcą robić. O nowych wydarzeniach informuje ich właśnie Centrum Wolontariatu, które dba o porządek w kalendarzach i prowadzi zapisy na różne wydarzenia, w których trzeba pomóc.

I tak można być m.in. przewodnikiem po ekspozycji (po zdaniu egzaminu), nagrywać wywiady z Powstańcami, kwestować na rzecz pomników poległych powstańców, prowadzić lekcje z dziećmi, których rodzice zwiedzają Muzeum, pracować w dziale PR lub Instytucie Stefana Starzyńskie, który zajmuje się organizowaniem wydarzeń kulturalnych związanych z Warszawą.

Pierwszym krokiem do zastania wolontariuszem jest wypełnienie zgłoszenia i rozmowa kwalifikacyjna. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie 1944.pl w zakładce „Wsparcie”. 

Bartosz Mazurek

(zdjęcia w artykule i na sliderze za: www.1944.pl)