DOBRA PRAKTYKA - WARSZAWA


Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi, Warszawa

 

Gramy w otworku, gramy okolicę i zielona inwentaryzacja w Warszawie

 

Projekt został zorganizowany w ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej “Zgodnie z Naturą”. Cel projektu uczniowskiego jaki przed sobą postawili to poznanie i przybliżenie mieszkańcom dzielnicy Saska Kępa naturalnego piękna okolicy szkoły, w tym Praskiego Parku Skaryszewskiego oraz Wisły.

 

Ich działanie odbywało się pod zasadniczym pytaniem– czy rośliny i zwierzęta mają szansę na życie w wielkim mieście, jakim jest Warszawa? Zdecydowali się podzielić projekt na trzy pomniejsze:  Natura w otworku czyli wystawa zdjęć, pokazujących piękno najbliższego otoczenia szkoły – Saska Kępa, Praska Wisła, Park Skaryszewski. Fauna i flora w wielkim mieście – czy to jest możliwe?; Zielona inwentaryzacja – edukacyjna gra terenowa. Poznanie lokalnej fauny i flory, zgromadzenie informacji, przygotowanie gry terenowej na temat organizmów roślinnych i zwierzęcych wielkiego miasta; Gramy okolicę – film z lotu ptaka promujący okolicę. Zapoznanie społeczność lokalnej z tym jak niezwykła jest nadwiślańska okolica w największym polskim mieście.

 
Przy każdym z zaplanowanych działań uczniowie kładli bardzo duży nacisk na współpracę z mieszkańcami. Jest to praktyka godna polecenia, ponieważ warto korzystać z wiedzy i doświadczenia mieszkańców środowiska lokalnego