DOBRA PRAKTYKA - PIOTROWO


Zespół Szkół w Piotrowie

Z książką w świat nauki i zabawy

 

Praktyka powstała w ramach programu “PoczytajMy” organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Członkinie koła czytelniczego przy ZS w Piotrowie zorganizowali akcję czytelniczą z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski pod hasłem “Przez bajkę do historii”.
 

Adresatami przedsięwzięcia były pięciolatki i sześciolatki. Przedszkolaki poznały losy Popiela, Piasta Kołodzieja, historię godła, dzieje krakowskiego hejnału i smoka wawelskiego oraz historię toruńskich pierniczków. Spotkania były urozmaicone zabawami ruchowymi, zajęciami z papieroplastyki ze szczególnym uwzględnieniem origami, a także demonstracją roślin związanych z tekstami. Dzieci obejrzały film ukazujący pracę hejnalisty z wieży Mariackiej i wysłuchały dźwięków hejnału emitowanego przez program 1 Polskiego Radia, ale najwięcej entuzjazmu i zaciekawienia wzbudził hejnał krakowski grany przez jednego z uczestników projektu. W ten sposób dzieci poznały podstawowe fakty historyczne.

Zaletą opisanego przedsięwzięcia jest przekazanie wiedzy przy pomocy zabawy, co w wypadku najmłodszych odbiorców każdego projektu jest bardzo ważnym elementem. Dzieciom została przygotowana nauka przez zabawę, aby mogły lepiej przyswoić wiedzę typowo historyczną. Przygotowali to dobrowolnie uczniowie zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół