DOBRA PRAKTYKA - BYTOM


Zespół Szkół Usługowo - Rzemieślniczych w Bytomiu

15135753_1025796194212672_6887742563444235040_n.jpg

Kolorowe Lipiny

 

 

Projekt “Kolorowe Lipiny” powstał w ramach konkursu mini-grantowego ‘Wkrętak! Wkręć siebie i innych w działanie!”. Aktywność podjęta przez młodzież odpowiadała na potrzebę poprawy wizerunku świętochłowickiej dzielnicy Lipiny. Inicjatorzy projektu chcieli doprowadzić do usunięcia aktów wandalizmu poprzez stworzenie muralu przez młodzież pobliskich szkół i lokalną społeczność.

Zostały zorganizowane spotkania z młodzieżą pobliskich szkół oraz społecznością lokalną w celu omówienia problemu oraz wypracowania wspólnego rozwiązania - projektu muralu, który powstanie. Dzięki temu każdy mieszkaniec dzielnicy Lipiny miał szansę poczuć się współtwórcą. Ustalono datę wydarzenia, które okazało się wydarzeniem na naprawdę dużą skalę - zorganizowane zostało małe święto dzielnicy razem z muzyką, zapewnionym poczęstunkiem oraz wspaniałą zabawą, podczas której powstał nowy mural.

Działanie jest warte polecenia, ponieważ organizatorzy zapewnili udział każdemu mieszkańcowi dzielnicy, dzięki czemu każdy mógł wziąć aktywny udział w projekcie i mieć poczucie wkładu w poprawę wizerunku miejsca zamieszkania. Ponadto warto zwrócić uwagę na atmosferę pracy zapewnioną przez organizatorów wydarzenia.
Akcja jest dobrą praktyką w kontekście wolontariatu, ponieważ inicjatorzy projektu działali na rzecz całej społeczności swojej miejscowości. Dobrowolnie wyszli z inicjatywą i zobowiązali się do przeprowadzenia przedsięwzięcia, które jednoczesnie miało porpawić wizerunek dzielnicy, jak i zintegrować społeczność lokalną.