13-05-2013

Na horyzoncie pojawił się bardzo ciekawy film dokumentalny "Do the Math". W 42 minuty można zrozumieć, o co chodzi ze zmianami klimatu i jaki mają związek z rozwojem przemysłu paliwowego.

 

To prosty rachunek - możemy zanieczyścić atmosferę jeszcze 565 gigatonami dwutlenku węgla, by temperatura na Ziemi wzrosła nie więcej niż o 2°C. W czym więc problem? Wykorzystanie wszystkich rezerw paliw kopalnych, którymi dysponują koncerny międzynarodowe, spowoduje emisję do atmosfery 2 795 gigaton dwutlenku węgla. To pięć razy więcej niż wynosi bezpieczna granica. Koncerny planują w całości wykorzystać ten zasób... chyba, że je powstrzymamy.

 

 

Do the Math to film pokazujący jak Bill McKibben (założyciel 350.org i autor pierwszej na świecie książki o zmianach klimatu, wydanej w 1989r.) wykłada tę prostą matematykę studentom 20 uniwerystetów w różnych stanach USA i motywuje setki tysięcy osób do tego, by skorzystały ze swojego prawa głosu i wyraziły sprzeciw przecikwo nieetycznej działalności koncernów natowych, węglowych i gazowych. Przyjdź na premierową projekcję filmu "Prosty rachunek" do klubokawiarni OSP na Saskiej Kępie w Warszawie (16 maja, czwartek, 19:00). Poznasz argumenty, które doleją oliwy do ognia w toczącej się obecnie dyskusji dot. zmian klimatu. Zobaczysz ludzi, którym zależy na globalnej sprawiedliwości i solidarności. A jeśli prosta matematyka przemówi również do Ciebie - opowiemy Tobie o tym, w jak możesz, w sposób Tobie najbliższy, zaangażować się w działania na rzecz dobrego klimatu na Ziemi. Możesz stać się częścią tego globalnego ruchu obywatelskiego.

 

Już teraz możesz obejrzeć cały film w Internecie (niedługo pojawią się polskie napisy) oraz zorganizować pokaz filmu w swojej najbliższej okolicy. Zarejestruj projekcję i wypromuj wydarzenie w swojej społeczności. Oficjalny plakat i logo możesz znaleźć tutaj. Nie zapomnij o udokumentowaniu imprezy i przesłaniu relacji na adres siec.klimatyczna@gmail.com smiley Film obejrzą ludzie na całym świcie - w domach z przyjaciółmi, w szkołach i na uczelniach, w kawiarniach i domach kultury. Pokaż, że Polska też ma głos!

 

Info: Młodzieżowa Sieć Klimatyczna

opr. Paula Langnerowicz

Zdjęcia: math.350.org