Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Głos młodych w Europie także może dotrzeć daleko! Unia Europejska wypracowała specjalny mechanizm konsultacji i wypracowywania rekomendacji, zwany dialogiem usystematyzowanym.
Unia Europejska proponuje młodym ludziom interesującą formę wyrażania ich opinii na różne tematy i możliwość wpływania na decyzje podejmowane na szczeblu europejskim, a także krajowym czy lokalnym. Dialog tutaj toczy się pomiędzy Unią Europejską, a młodymi ludźmi pochodzącymi z państw członkowskich. Można tutaj przywołać zasadę „nic o nas bez nas” – dokumenty unijne mówią o prawie młodych ludzi do wpływania na programy, które ich dotyczą. „Usystematyzowanie” natomiast wskazuje, że jest on zaplanowany i przeprowadzany ściśle określonej formie.
Jak to wygląda w praktyce? Cykl konsultacji obejmuje 18 miesięcy i odpowiada on trio Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Trio to trzy państwa członkowskie, które kolejno sprawują przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej i współpracują ściśle ze sobą. Cykl jest podzielone na trzy sześciomiesięczne okresy, zwane rundami lub turami. Runda odpowiada okresowi, w którym jeden z krajów wchodzących w skład poszczególnego Trio Prezydencji pełni przewodnią funkcję w Radzie Unii Europejskiej.
Obecnie trwa trio Włochy-Łotwa-Luksemburg. Tematem przewodnim jest „Youth Empowerment”, który możemy tłumaczyć jako budowanie sprawczości młodych ludzi. Cykl podzielony został na trzy etapy:
1. Dotarcie do młodych ludzi z tematem konsultacji, wypracowywanie wspólnego znaczenia pojęć, ułatwiające dalszą dyskusję i wypracowanie konstruktywnych wniosków.
W pierwszej fazie cyklu starano się zdefiniować, czym jest budowanie sprawczości młodych ludzi. Młodzi ludzie z wszystkich krajów członkowskich mogli wypowiedzieć się, co ono dla nich oznacza. Zdecydowano się skupić na dwóch obszarach: udział młodych ludzi w życiu politycznym i ich wpływ na politykę oraz wzmacnianie praw młodych ludzi. Kluczowym wydarzeniem była Unijna Konferencja Młodzieżowa w Rzymie 13-19 października (tutaj możecie zobaczyć filmiki z konferencji oraz przeczytać wypowiedzi uczestników i uczestniczek). Taka konferencja odbywa się podczas każdej rundy, a uczestniczą w niej delegaci i delegatki młodzieży oraz ministrowie i ministry ds. młodzieży z krajów członkowskich, a co najważniejsze wspólnie pracują w grupach roboczych. Efektem ostatniej konferencji są dwa dokumenty: 1) omawiający budowanie sprawczości młodzieży w kontekście udziału w życiu politycznym – podstawa do konsultacji w drugiej fazie i 2) dokument na temat praw młodych ludzi zakładający m.in. wprowadzenie rzecznika/rzeczniczki ds. młodzieży oraz edukacji obywatelskiej na wszystkich poziomach edukacji.
2. Tradycyjne konsultacje - za pomocą nowej platformy ankietowania online jak też za pomocą konsultacji bezpośrednich.
Konsultacje będą toczyły się w każdym kraju unijnym, a koordynowane będą przez krajową radę młodzieży - w Polsce przez PROM we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Narodową Agencją programu Erasmus Plus. Wyniki konsultacji zostaną zebrane w dokument na szczeblu europejskim i posłużą za punkt wyjścia kolejnej Unijnej Konferencji Młodzieżowej.
W Polsce niebawem ruszy Program Ambasadorski Dialogu Usystematyzowanego. W ramach tego programu wybranych zostanie dwóch ambasadorów/ambasadorki z każdego województwa, których zadaniem będzie organizacja konsultacji w swoim województwie. Dyskusja, debata, specjalna lekcja wychowawcza – konsultacje będą angażowały młodzież na różne sposoby.
3. Działania mające na celu wprowadzenie wyników konsultacji w życie np. wprowadzenie zmian w prawie, zmianę instytucji.
Efektem Dialogu są dokumenty przyjmowane przez Radę Unii Europejskiej tzw. konkluzje lub rezolucje, na które można powoływać się w swoich działaniach na rzecz młodzieży. Warto się z nimi zapoznać!
Żadne, nawet najlepsze narzędzia konsultacji, nie zastąpią młodzieńczej pasji, zapału oraz chęci zmiany otoczenia na lepsze. Dlatego też serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach dialogu usystematyzowanego w Polsce. Jeżeli będziecie chcieli zorganizować konsultacje u siebie i dowiedzieć więcej na temat dialogu, odwiedzajcie naszą stronę, gdzie wkrótce pojawią się szczegółowe informacje. Zapraszamy również do kontaktu z koordynatorem Dialogu Usystematyzowanego: tomasz.klemt@prom.info.pl.
Melanie Raczek – członkini zarządu Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych
Tomasz Klemt – przewodniczący Krajowej Grupy Roboczej ds. Usystematyzowanego Dialogu z Młodzieżą
Magdalena Macińska – koordynatorka biura Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.