Widząc działalność wolontariuszy szkolnego koła wolontariatu, osób kwestujących na rzecz WOŚP czy aktywistów – ekologów wiele osób zastanawia się „że im się jeszcze chce”. No właśnie, dlaczego aktywnie działającym wolontariuszom nadal się chce?

Wolontariat jest dobrowolną i nieodpłatną pracą na rzecz drugiego człowieka lub środowiska naturalnego. Skoro nie wynagrodzenie, to co zatem sprawia, ze nadal chcemy angażować się w takie akcje?

Satysfakcja

To, co staje się pierwszym widocznym produktem naszych działań wolontariackich, to satysfakcja z pracy, którą wykonaliśmy. Nie potrzebujemy wynagrodzenia pieniężnego, aby mieć świadomość dobrze wykonanego obowiązku. Czasem uśmiech drugiej osoby czy widok czystego lasu sprawi nam więcej przyjemności niż większa kwota w portfelu.

Doświadczenie

Podczas podejmowanych działań wolontariusze mają szansę zdobyć doświadczenie, które może być później wysoko cenione na rynku pracy. Podczas organizacji przeróżnych wydarzeń uczą się w jaki sposób przygotować budżet wydarzenia, w jaki sposób je rozliczyć, jak zarządzać zasobami ludzkimi lub w jaki sposób wypromować wydarzenie, aby dotarło do jak największej ilości osób. Ponadto szukają sponsorów i doskonalą swoje umiejętności negocjacyjne. Umiejętności te najczęściej zdobywają już w szkole, przy mniejszych przedsięwzięciach. Doskonalone z biegiem lat stają się poszukiwaną kompetencją na rynku pracy.

Rozwijanie zainteresowań

Pracę wolontariacką można podejmować w przeróżnych obszarach. Można pomagać osobom starszym w domu pomocy społecznej, ale można również pomagać dzieciom z domu dziecka. Można pracować na rzecz środowiska lokalnego, albo na rzecz schroniska dla zwierząt. Można jednak również pomóc w organizacji dnia astronoma, spotkania z podróżnikiem czy konferencji biznesowej. Podejmując się różnych form wolontariatu, wolontariusz ma niepowtarzalną okazję podejrzeć inną stronę tych rzeczy, które interesują nas najbardziej. Z drugiej strony możemy złapać bakcyla czegoś zupełnie odmiennego i tym samym rozpocząć rozwijać swoje zainteresowania w kierunku, w którym nigdy nie spodziewalibyśmy się pójść.

Relacje społeczne

Nie ulega również wątpliwości, ze między wolontariuszami zawiązuje się wyjątkowa więź. Wspólnie działanie zbliża ludzi oraz pomaga budować relacje oparte na silnych fundamentach. Bardzo często osoby, które choć raz organizowały ze sobą jakieś przedsięwzięcie, utrzymują później ze sobą kontakt przez bardzo długi czas, jednocześnie wspierając się w innych podejmowanych działaniach.

Praca w formie wolontariatu przynosi bardzo często zdecydowanie większe korzyści, niż korzyści materialne. Warto o tym pamiętać zastanawiając się, jaką formę aktywności chcielibyśmy zapoczątkować w naszym życiu.