Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
07-02-2014
Czytając dzienniki czy słuchając radio, można niekiedy złapać się za głowę. Co myśleć o kolejnym Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jeśli w mediach spotykamy się z oskarżaniem Jurka Owsiaka o nieuczciwość? Zamiast się zastanawiać, najlepiej samodzielnie sprawdzić, na co idą pieniądze zbierane przez WOŚP.
Tak wielu ludzi paraduje w styczniu z przyklejonymi do ubrań czerwonymi serduszkami, będącymi logo fundacji, ale mało kto zastanawia się nad tym, komu i w jaki sposób pomaga, wrzucając drobne do puszek. Stąd łatwo o niejasności oraz nieusprawiedliwione zarzuty. Jak je zweryfikować?
Krok pierwszy: statut
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została założona w 1993 roku jako fundacja charytatywna, która miała być formalnym rozwinięciem działalności w zakresie ochrony zdrowia prowadzonej już wcześniej przez założycieli: z Beatę Bethke-Żuk, Piotra Burczyńskiego, Waltera Chełstowskiego, Pawła Januszewicza, Bohdana Maruszewskiego, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak i Jerzego Owsiaka. Od 2004 roku WOŚP ma status organizacji pożytku publicznego, co oznacza, że instytucja ta musi rozliczać się ze swoich wydatków tak, aby każdy zainteresowany mógł dowiedzieć się, na jakie cele przeznaczane są zebrane pieniądze. Przywilejem organizacji pożytku publicznego jest możliwość otrzymania 1% podatku dochodowego. A to po to, aby fundacja mogła ratować życie chorych osób poprzez m.in. rzeczowe oraz finansowe wspieranie placówek i instytucji zdrowia, prowadzenie programów medycznych, organizowanie szkoleń ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy. To tylko trzy z piętnastu działań, których podejmuje się WOŚP. O wszystkich można przeczytać w statucie fundacji, który jest opublikowany na oficjalnej stronie internetowej – wystarczy kliknąć tutaj. O czym jeszcze można przeczytać w statucie? Chociażby o tym, że działalność fundacji ma charakter nieodpłatny.
Krok drugi: rozliczenia
WOŚP jest otwarty na wszystkich ciekawych. Na oficjalnej stronie fundacji poza statutem łatwo znaleźć również rozliczenia finansowe z każdego roku działalności organizacji. Rozliczenia są upubliczniane ok. 1,5 roku po danym Finale, ponieważ mniej więcej tyle czasu zajmuje rozpoznanie potrzeb szpitali, dostarczenie sprzętu oraz przeszkolenie kadry. Jednak przed tym można zapoznać się ze sprawozdaniem finansowym z danego roku, które jest niezależne od cyklu realizacji celów fundacji. Wszelkie szczegóły można znaleźć tu.
Krok trzeci: oświadczenia
Co istotne, imprezy organizowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – np. Woodstock - są finansowane ze środków uzyskanych od sponsorów. To oznacza, że zawartość charakterystycznych puszek w całości jest przeznaczona na cele fundacji. Aby odeprzeć zarzuty utrzymywania się za pieniądze fundacji, prezes zarządu WOŚP, Jurek Owsiak, przyznaje otwarcie, w jaki sposób zarabia – utrzymuje się z działalności własnej firmy Mrówka Cała, a w fundacji pracuje jako wolontariusz. Jak informuje strona WOŚPu, gdyby w tym względzie nastąpiły jakieś zmiany, będzie to upublicznione.
Krok czwarty: co o tym myślisz?
Portale internetowe czy programy telewizyjne raczej nie odwołują się do dokumentów, które są opublikowane na stronie www.wosp.org.pl. Często więc ostre oskarżenia bazują… na niezweryfikowanych pomówieniach. Jednak sprawdzanie danych finansowych przeróżnych organizacji warto przeprowadzić nie tylko wtedy, kiedy wybuchają skandale. Najlepiej pomyśleć o tym wówczas, gdy przeprowadzane są akcje charytatywne i zbiórki. Aby z czystym sumieniem oraz pełną świadomością wrzucić choćby symboliczną złotówkę do puszki.
Ania Dulny-Leszczyńska
fot. CC BY-NC-SA chojnacki.pawel
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.