Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
21-02-2014
Nie sposób przejść obojętnie wobec ostatnich wydarzeń na Ukrainie. Wszyscy możemy pomóc naszym wschodnim sąsiadom i sąsiadkom!
W ostatnich dniach w całej Polsce ruszyły zbiórki pieniędzy i artykułów, które obecnie najbardziej przydadzą się potrzebującym na Majdanie. Koordynacją działań zajmują się głównie fundacje i biura poselskie. Nie sposób wymienić ich wszystkich, przedstawiamy jednak kilka wybranych inicjatyw, które możecie wesprzeć razem z przyjaciółmi czy rodziną.
1. Maraton Pisania Listów Amnesty International
Główny punkt pisania Listów ruszy już jutro (sobota, 22.02.2014r) w warszawskiej klubo-kawiarni PAŃSTWOMIASTO (Andersa 29), akcja potrwa od 10:00 do 19:00. Organizatorzy i organizatorki zachęcają jednak do organizowania Maratonu również w innych miastach. Mapę lokalizacji znajdziecie tutaj. Więcej informacji o akcji na stronie AI oraz wydarzeniu na Facebooku.
2. Fundacja „Edukacja dla Demokracji”
Fundacja organizuje zbiórkę funduszy, które zostaną przeznaczone w pierwszej kolejności na zakup leków, koszty leczenia, środków opatrunkowych i żywności dla osób znajdujących się w szpitalach i szpitalu polowym na kijowskim Majdanie i w innych miastach na Ukrainie. Wszelkie informacje dotyczące zbiórki możecie znaleźć na stronie fundacji oraz w wydarzeniu na Facebooku.
3. Polski Czerwony Krzyż
Do akcji pomocowej dołączył Polski Czerwony Krzyż. Oprócz postawienia w stan gotowości Grup Ratownictwa PCK rozpoczął zbiórkę publiczną na pomoc poszkodowanym, zarówno na Ukrainie jak i ukraińskim uchodźcom w Polsce. Więcej informacji na stronie PCK.
4. Fundacja „Otwarty Dialog”
Fundacja koordynuje działania wolontariuszy i wolontariuszek w Kijowie, którzy zajmują się przede wszystkim monitorowaniem naruszeń praw człowieka, organizowaniem krótkoterminowych misji obserwacyjnych i wsparcia międzynarodowego, czy działaniami informacyjnymi. Zbiera również pieniądze na potrzeby służb medycznych Majdanu. Więcej informacji znajdziecie na stronie Fundacji.
5. NSSZ „Solidarność” Region Świętokrzyski
Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność” również prowadzi zbiórkę pieniędzy, zbiera również zgłoszenia osób gotowych przyjąć rannych na okres rekonwalescencji. Więcej informacji tutaj.
6. Biura poselskie
Swoją pomoc zadeklarowało również wielu polityków i polityczek. Informacji o prowadzonych przez nich działaniach możecie szukać na stronach internetowych biur poselskich oraz portalach społecznościowych.
7. Działania solidarnościowe
Oprócz skoordynowanych zbiórek i akcji, w całym kraju mają miejsce również spontaniczne inicjatywy wyrażające wsparcie dla Ukraińców i Ukrainek – koncerty, happeningi i inne podobne działania. Jednym z nich jest fanpage prowadzony przez uczestników i uczestniczki Młodzieżowej Akademii Lokalnych Liderów, który przekazuje najważniejsze informacje dotyczące sytuacji na Ukrainie.
Obecnie nie są raczej zbierane leki i środki opatrunkowe – wynika to z trudnościami na granicy ukraińskiej. Potrzebne rzeczy są kupowane ze środków pieniężnych. Jeśli macie wątpliwości, czy pieniądze przekazane danej organizacji zostaną przeznaczone faktycznie na ten cel, spróbujcie sprawdzić wiarygodność finansową fundacji czy stowarzyszenia korzystając z kilku prostych kroków, o których dowiecie się więcej z artykułu Ani Dulny-Leszczyńskiej.
Eva María Ingvadóttir / Paula Langnerowicz
Korekta: Andrzej Słodyczka
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.