A gdyby tak wypożyczyć ,,żywą książkę’’? W 2000 roku na międzynarodowym  festiwalu muzycznym w Roskilde w Danii wymyślono żywe biblioteki i umożliwiono ten z pozoru szalony pomysł!

W Żywej Bibliotece możemy ,,wypożyczyć’’ ludzi, tzw. ,,żywe książki’’. Takie wypożyczanie służy rozmowie, umożliwiającej nam uzyskanie odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania,  poznaniu drugiego człowieka, wyzbyciu się stereotypowego myślenia i podejścia do ludzi niepełnosprawnych, o innym pochodzeniu, wyznaniu czy też poglądach. Książkami są przeróżni ludzie, którzy obarczeni są stereotypami, których w jakiś sposób dotyka wykluczenie, spotykają się z brakiem akceptacji i odrzuceniem w życiu codzienny. W ,,bibliotece,, możemy znaleźć byłych więźniów czy też byłych narkomanów, dyslektyków, osoby niesłyszące, osoby homoseksualne, feministki, czy też osoby chore na schizofrenię. Dzięki Żywej Bibliotece mamy możliwość kontaktu z osobami, których prawdopodobnie na co dzień nie spotykamy i są dla nas w pewien sposób obce.

W Polsce pierwsze takie wydarzenie odbyło się w 2007 roku w Warszawie, obecnie Żywe Biblioteki są coraz bardziej popularne i promowane, cieszą się coraz większym zainteresowaniem ,,czytelników’’. Do tej pory pojawiła się także między innymi w Krakowie, Opolu, Rzeszowie, Gdańsku, Radomiu, Łodzi.

Żywa Biblioteka to bardzo interesująca i przydatna rzecz w naszych czasach, biorąc pod uwagę z jak dużą nietolerancją i dyskryminacją spotykamy się każdego dnia. Myślę, że udział w takim wydarzeniu jest wspaniałym i niezwykłym przeżyciem, które z pewnością zapada w pamięci na bardzo długi czas i skłania nas do refleksji nad swoją postawą i podejściem do niektórych spraw.

Więcej informacji o tych niezwykłych spotkaniach można znaleźć na stronie: zywabibliotekapolska.pl, może akurat w Twoim mieście pojawi się Żywa Biblioteka.