Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
A gdyby tak wypożyczyć ,,żywą książkę’’? W 2000 roku na międzynarodowym festiwalu muzycznym w Roskilde w Danii wymyślono żywe biblioteki i umożliwiono ten z pozoru szalony pomysł!
W Żywej Bibliotece możemy ,,wypożyczyć’’ ludzi, tzw. ,,żywe książki’’. Takie wypożyczanie służy rozmowie, umożliwiającej nam uzyskanie odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania, poznaniu drugiego człowieka, wyzbyciu się stereotypowego myślenia i podejścia do ludzi niepełnosprawnych, o innym pochodzeniu, wyznaniu czy też poglądach. Książkami są przeróżni ludzie, którzy obarczeni są stereotypami, których w jakiś sposób dotyka wykluczenie, spotykają się z brakiem akceptacji i odrzuceniem w życiu codzienny. W ,,bibliotece,, możemy znaleźć byłych więźniów czy też byłych narkomanów, dyslektyków, osoby niesłyszące, osoby homoseksualne, feministki, czy też osoby chore na schizofrenię. Dzięki Żywej Bibliotece mamy możliwość kontaktu z osobami, których prawdopodobnie na co dzień nie spotykamy i są dla nas w pewien sposób obce.
W Polsce pierwsze takie wydarzenie odbyło się w 2007 roku w Warszawie, obecnie Żywe Biblioteki są coraz bardziej popularne i promowane, cieszą się coraz większym zainteresowaniem ,,czytelników’’. Do tej pory pojawiła się także między innymi w Krakowie, Opolu, Rzeszowie, Gdańsku, Radomiu, Łodzi.
Żywa Biblioteka to bardzo interesująca i przydatna rzecz w naszych czasach, biorąc pod uwagę z jak dużą nietolerancją i dyskryminacją spotykamy się każdego dnia. Myślę, że udział w takim wydarzeniu jest wspaniałym i niezwykłym przeżyciem, które z pewnością zapada w pamięci na bardzo długi czas i skłania nas do refleksji nad swoją postawą i podejściem do niektórych spraw.
Więcej informacji o tych niezwykłych spotkaniach można znaleźć na stronie: zywabibliotekapolska.pl, może akurat w Twoim mieście pojawi się Żywa Biblioteka.
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.