Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Organizacje młodzieżowe prowadzą ciekawe projekty wspierające młodych ludzi w byciu bardziej mobilnym i aktywnym w Europie. Oto głos organizacji członkowskiej PROM-u Erasmus Student Network Polska.
Kiedy w 1987 roku powstał unijny program wymian studenckich Erasmus, nikt nie podejrzewał, że prawie 30 lat później na wymianę wyjeżdżać będą miliony studentów i studentek z całego świata, a mobilność nie będzie miała granic.
Pierwsi Erasmusi i Erasmuski od razu zauważyli ogromny potencjał tego programu wymian i co za tym idzie, zaczęli zdawać sobie sprawę z wielu obaw, jakie miewa potencjalny stypendysta czy stypendystka. Wyjazd do obcego kraju, bariera językowa, rozłąka z bliskimi, to tylko nieliczne z nich. Dlatego też powstała organizacja Erasmus Student Network (ESN), której celem jest wspieranie wymian studenckich oraz pomoc studentom i studentkom w odnalezieniu się w obcym kraju. ESN, który w Polsce działa już ponad 16 lat, prowadzi szereg projektów, których celem jest zwiększenie mobilności ludzi młodych. Te najważniejsze to:
Erasmus Days
Na uczelniach wyższych organizowane są dni informacyjne tzw. Erasmus Days, dzięki którym studenci i studentki mogą porozmawiać z byłymi stypendystami i stypendystkami Erasmusa, rozwiać swoje wątpliwości oraz dowiedzieć się jaki wachlarz możliwości stoi przed nimi otworem. Informowani są również o wszelkich deadline'ach i formalnościach. Wszystko to w prosty i przyjemny sposób, nie bez powodu bowiem hasło przewodnie ESNu to „students helping students”.
Nie chcesz spędzić wakacji na stażu w korporacji i marzy ci się wyjazd za granicę? Non-corporate Summer jest czymś dla ciebie! Podczas dni otwartych opowiemy jakie możliwości dają workcampy, program Wolontariatu Europejskiego (EVS), czy też praktyki w ramach unijnego programu Erasmus Plus. Wakacje w pracy nie muszą być monotonne i nudne.
Nowy unijny program Erasmus Plus to nie tylko wymiany studenckie. To również możliwość odbycia stażu zagranicznego o maksymalnej długości 12 miesięcy. Przeważnie jednak taki wyjazd trwa ok. 3 miesiące. Wiele osób zainteresowanych jest znalezieniem pracodawcy za granicą, nie wiedzą jednak gdzie szukać i w rezultacie rezygnują z możliwości odbycia stypendium. Pora to zmienić! Parę miesięcy temu ESN uruchomił specjalną platformę Erasmus Intern gdzie zamieszczane będą liczne oferty odbycia stażu w różnych krajach Europy (a niekiedy i Świata).
Jeśli interesuje cię wymiana zagraniczna gorąco zachęcamy do kontaktu z nami poprzez naszą stronę www.esn.pl lub maila na adres education@esn.pl. Z przyjemnością odpowiemy na pytania.
Ania Burtan - W ESNie pełni funkcję Education Officera. Miłośniczka podróży i poznawania nowych kultur. Z wykształcenia ekonomista, w życiu prywatnym ciężko jest jej usiedzieć w jednym miejscu. Stypendystka Erasmusa, CEEPUSA i programu Leonardo da Vinci. Mieszkała już w 4 różnych krajach, a lista ta na pewno jeszcze się powiększy.
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.